Tarybinė psichodelija, pasakos ir istorijos kosmoso tema: Paslėpti perlai, kurie privers jus įsimylėti rusų animaciją

Autorius: Anonimusas Šaltinis: https://www.rt.com/pop-culture... 2022-10-31 08:52:00, skaitė 500, komentavo 8

Tarybinė psichodelija, pasakos ir istorijos kosmoso tema: Paslėpti perlai, kurie privers jus įsimylėti rusų animaciją

RT kviečia į kelionę po įspūdingiausius ir netradicinius Rusijos animacinius kūrinius

Šią savaitę buvo minima Tarptautinė animacijos diena, praėjus 130 metų po to, kai prancūzų dailininkas ir išradėjas Emilis Reino (Émile Reynaud) pristatė savo pirmąjį judančių paveikslėlių šou sužavėtai Paryžiaus publikai. Ši sukaktis minima daugelyje pasaulio šalių - juk ši meno forma jau seniai užėmė deramą vietą pramogų pasaulyje ir tapo svarbia pramonės šaka. XX a. viduryje rusų animacija išgyveno savo aukso amžių.

Disnėjaus ir rusų animacija: abipusis įkvėpimas

Rusijos animacijos istorija trunka daugiau nei šimtmetį. Dar prieš revoliuciją, 1906-1909 m., Marijos teatro baletmeisteris Aleksandras Širiajevas sukūrė keletą sustabdyto judesio lėlių filmų. Pažymėtina, kad visuose pirmuosiuose rusiškuose filmukuose buvo naudojamos lėlės. Daugiau nei dešimtmetį animatoriai naudojo tik šią techniką. Tik 1920 m. naujai susikūrusioje Tarybų Sąjungoje buvo sukurti pirmieji ranka piešti animaciniai filmai.

Ankstyviausią tarybinį animacinį filmą sukūrė Leningrado kino organizacija "Sovkino" - tai buvo 15 minučių trukmės Michailo Cechanovskio filmas "Pochta" ("Paštas"). Jis buvo išleistas 1929 m. ir iš pradžių buvo nebylus, tačiau po metų jam buvo sukurta muzikinė partitūra, o garsus poetas ir rašytojas Daniilas Charmsas įgarsino filmą.

Po šio filmo pasirodymo visoje šalyje pasikeitė požiūris į animaciją - ji buvo pradėta pripažinti kaip atskira vaizduojamojo meno rūšis. Prie to prisidėjo filmo sėkmė šalyje ir užsienyje. Savo knygoje "Animacija: Giannalberto Bendazzi rašo, kad garsus amerikiečių architektas Frankas Lloydas Wrightas, žiūrėjęs "Pochtą" viename iš Amerikos kino teatrų, susisiekė su Waltu Disney'u ir pasiūlė ir jam pamatyti šį filmą, pavadinęs jį "verčiančiu susimąstyti".

Jau 1930 m. į šią industriją įsitraukė vis daugiau žmonių, todėl 1936 m. buvo įkurta didžiausia šalyje animacijos studija "Sojuzmultfilm". Būtent tuo laikotarpiu dar kartą, nors ir netiesiogiai, į ją įsitraukė Voltas Disnėjus. 1934 m. jis nusiuntė į TSRS kino juostą su keliais trumpametražiais peliuko Mikio filmukais, ir daugeliui tarybinių animatorių Disnėjaus animacija padarė didžiulį įspūdį.

Režisierius Fiodoras Chitrukas vėliau prisiminė, kad jį pribloškė tai, kokie sklandūs ir sklandūs buvo personažai. Kultinis animatorius ir dailininkas Leonidas Švarcmanas, sukūręs dešimtis legendinių animacinių filmų, teigė, kad pokario tarybinę animaciją įkvėpė Volto Disnėjaus kūriniai. Tai ypač pastebima tokiuose kūriniuose kaip "Garbanotasis arkliukas", "Pilkas kaklas" ir "Septynių spalvų gėlė".

Ketvirtojo dešimtmečio pabaigoje tarybiniai dailininkai jau galėjo kurti tikroviškus fonus, detalią personažų animaciją ir subtilią veido išraišką.

Nauji metodai ir būdai

Tačiau tarybiniai animatoriai tuo neapsiribojo ir pamažu pradėjo integruoti savo idėjas ir techniką į klasikinį Volto Disnėjaus animacijos stilių. Pavyzdžiui, filme "Išdykęs kačiukas" jie sukūrė unikalų "pūkuoto kailio" efektą.

Maždaug tuo pačiu metu, ketvirtojo dešimtmečio pabaigoje-šeštojo pradžioje, populiarėjo rotoskopija. Pirmiausia visas filmas nufilmuojamas su gyvais aktoriais, o tada dailininkai kopijuoja kadrus. Šis metodas buvo naudojamas filmuose "Alyvinė gėlelė", "Sniego karalienė", "Pasaka apie žvejį ir žuvį" - beveik visuose klasikiniuose to laikotarpio tarybiniuose animaciniuose filmuose.

Vis dėlto daugelis animacijos režisierių manė, kad tai tik laikinas sprendimas, padedantis pagreitinti gamybą, ir septintojo dešimtmečio pradžioje šios technikos buvo atsisakyta.

Animacijos režisierius Konstantinas Bronzitas, sukūręs filmus "Alioša Popovičius ir Tugarinas Zmejus", "Trys bogatyrai ir sosto įpėdinė" ir "Mes negalime gyventi be kosmoso", interviu RT sakė, kad ši technika buvo populiari ne tik tarp Disnėjaus ir tarybinių animatorių, bet ir visame pasaulyje.

"Disnėjaus "Snieguolėje" aiškiai matyti, kad žmonių personažai buvo piešiami rotoskopuojant, o gyvūnai - tradiciškai. Taip buvo ir tarybinėje "Auksinėje antilopėje", kur antilopės buvo animuojamos tradiciniais metodais, o žmonių personažai - rotoskopu. Tačiau tai trukdo suvokimui - žmonių personažai juda pernelyg sklandžiai ir lėtai, palyginti su kitais animuotais objektais. Netrukus visi animatoriai natūraliai atsisakė šios technikos", - sakė režisierius.

Auksinė animacijos era

Septintasis dešimtmetis buvo kūrybingiausi, įvairiausi ir drąsiausi tarybinės animacijos metai. Tai buvo eksperimentų su įvairiomis technikomis ir technologijomis, kartais duodančių puikių rezultatų, metas. Vėl ėmė populiarėti lėlės: 1962 m. Ivanas Ivanovas-Vano ir Josifas Bojarskis, filmuodami pagal Vladimiro Majakovskio kūrinius sukurtą filmą "Skrajojantis proletaras", naudojo popierines aukšto reljefo lėles, o Romanas Kačanovas režisavo legendinius filmus "Mitė" ir "Krokodilas Gena".

Kartu vyko ir tradicinė animacija. Šeštojo dešimtmečio pabaigoje išpopuliarėjo karikatūros stilius. Vieni garsiausių animacinių filmų buvo "Raktas", "Laukinės gulbės" ir "Pasaka apie Malkišą-Kibalkišą".

1967 m. Borisas Stepancevas nufilmavo filmą "Sokolo daina" tapybos ant stiklo technika. Po metų jis nufilmavo tautos numylėtinį "Juniorą ir Karlsoną" naudodamas kserografiją - sauso rašalo perkėlimo į popierių elektros krūviu technologiją. Šiuo metu ji įdiegta lazeriniuose spausdintuvuose ir kopijavimo aparatuose.

Režisierius Fiodoras Chitrukas savo debiutiniu filmu "Vieno nusikaltimo istorija" sukėlė revoliuciją tarybinės animacijos pramonėje. Vėliau jį išgarsino animaciniai serialai "Bonifacijaus atostogos" ir "Mikė Pūkuotukas". Jis dirbo karikatūros stiliumi ir iškirpimo technika, kai prieš pradedant filmuoti visi personažai nupiešiami skirtingomis pozomis ir iškirpami į segmentus. Iškirptos figūrėlės išlyginamos fone, kad būtų sukurtas vienas kadras, o paskui perkeliamos į kitą.

Tokią stop kadrų animaciją vėliau buvo galima pamatyti filmuose "Ežiukas rūke", "Katino Leopoldo kerštas", "Kapitono Vrungelio nuotykiai", "Daktaras Ouch-it-hurts" ir "Lobių sala".

Ši technika buvo plačiai naudojama Tarybų Sąjungoje, nors kartais ją naudojo ir užsienio animatoriai. Geriausiai žinomas pavyzdys - amerikiečių serialas "Pietų parkas".

Antroji pagrindinė "Vieno nusikaltimo istorijos" naujovė - siužetas. Chitrukas nufilmavo socialinės satyros animacinį filmą. Anksčiau satyra buvo valstybinės propagandos priemonė, tačiau šiame animaciniame filme buvo juokiamasi iš kasdienio gyvenimo. Siužetas buvo nepaprastai paprastas: geros sielos Vasilijaus Vasiljevičiaus kaimynai taip triukšmauja, kad jį varo į sieną, todėl jis trenkia keptuve dviem moterims, padarydamas "sunkų kūno sužalojimą".

Tai nebuvo paskutinis kartas, kai "Khitruk" nagrinėjo socialines temas. 1974 m. jis nufilmavo animacinį filmą "Aš tau dovanoju žvaigždę", kuris tebėra aktualus ir šiandien. Jame pasakojama apie iš pažiūros nekintančius vyrų ir moterų santykius keturiose epochose - nuo akmens amžiaus iki kosmosą valdančios ateities civilizacijos. Visais laikais vyrai dainuoja tą pačią seną dainą moterims, kol šios plauna indus. Feministinis pasakojimas atnešė filmui specialųjį Kanų kino festivalio prizą ir valstybinį apdovanojimą Tarybų Sąjungoje.

Filmo "Ežiukas rūke" autorius Jurijus Noršteinas, duodamas interviu Fiodoro Chitruko 100-ųjų gimimo metinių proga, prisiminė, kad Chitrukas buvo kritikuojamas žiūrovų: "Chruščiovas davė žmonėms butus, o Chitrukas iš jų tyčiojasi".

Nuo geltonojo povandeninio laivo iki ežio rūke

Pasirodžius Khitruko darbams, daugelis autorių pasijuto padrąsinti nevaržomai kurti, o per kitus dešimtmečius atsirado naujų netradicinių, eksperimentinių, satyrinių, siurrealistinių ir kitokių karikatūrų. Iš pažiūros vaikams skirtuose filmukuose buvo įtraukiamos itin aktualios temos ir socialiniai komentarai. Pavyzdžiui, "Prostokvašino" trilogija buvo populiari tiek tarp vaikų, tiek tarp tėvų. Joje buvo ne tik pasakojama apie magiją, bet ir juokaujama apie kasdienį gyvenimą, kurį galėjo įvertinti suaugusieji: Tėčio automobilis nuolat genda, veikėjai turi išradinėti būdus, kaip gauti pinigų, o niūrus paštininko Pečkino elgesys parodijuoja biurokratiją.

Septintajame ir aštuntajame dešimtmečiuose įvyko naujų požiūrių, unikalių stilių ir muzikinių eksperimentų sprogimas. Nors "Prostokvašino" rėmėsi socialinėmis temomis, kiti animatoriai įkvėpimo sėmėsi iš "The Beatles" filmo "Yellow Submarine" ir savo darbuose diegė psichodelinį stilių. Tradicijas laužantis animacinis filmas "Dėžutė su paslaptimi" (1976 m.), sukurtas pagal Vladimiro Odojevskio apsakymą "Tabako dėžutės miestas", buvo sukurtas kaip miuziklas, kurio veikėjai dainavo visas eilutes. Partitūra ir garso efektai sukurti naudojant sintezatorių EMS Synthi 100, o vaizdai - tai vaizdų kaleidoskopas, kai kurie iš jų buvo fiksuoti ir paprasti, o kiti tik kūrė atmosferą.

Legendinis Jurijaus Noršteino "Ežiukas rūke" (1975) sulaukė pasaulinio pripažinimo. Paprastas pasakojimas apie ežiuką, kuris iškeliauja aplankyti savo draugo lokio ir atsiduria keistame pasaulyje, apgaubtame rūko, sukėlė neįtikėtinai daug interpretacijų ir tyrimų. Iš tiesų "Ežiukas rūke" yra plačiai tyrinėjamas, o jo gilią reikšmę analizuoja gausios publikacijos. Noršteino stiliuje susipynė Andrejaus Tarkovskio, Otaro Iosselianio ir Federico Fellini filmų, taip pat Rembranto, Vincento van Gogo, Pablo Picasso ir Andrejaus Rubliovo paveikslų įtaka.

Kartą Jurijus Noršteinas labai glaustai apibūdino prioritetus, kuriais vadovavosi to meto animatoriai, ir paaiškino abstrakcionizmo pakilimą tarybinėje animacijoje 7-ajame dešimtmetyje.

"Prieš pradėdami kurti filmą, mes kažką nupiešiame... Tas paveikslas gali neturėti nieko bendra su realybe. Tačiau turime jį nupiešti, kad gautume apčiuopiamą pėdsaką būsimos idėjos, kuri yra tokia miglota, kad ne visada sugebame ją išreikšti žodžiais. Nevenkite tokio abstraktaus požiūrio į filmą. Jame yra tiek pat tikrovės, kiek ir visiškai realistiškame vaizde. Reikalas tas, kad pradėjęs kurti filmą pradedi suprasti save. Ir, kad ir kaip paradoksalu, tik artėjant prie pabaigos galutinai supranti, ką norėjai pasakyti", - rašė Noršteinas knygoje "Sniegas ant žolės".

Dar vienas pavyzdys, kaip prieinamą prasmę galima įvilkti į psichodelinius vaizdus, yra filmas "Kontaktas" (1978). Jame pasakojama apie ateivį, kuris atvyksta į Žemę ir sutinka dirbantį peizažo dailininką. Jiems pavyksta įveikti abipusį nesupratimą ir baimę pasitelkus muziką. Be neįprasto piešimo stiliaus ir ryškių spalvų, verta paminėti, kad filme panaudota Nino Rotos muzika iš filmo "Krikštatėvis" ir George'o Gershwino "Oh, Lady Be Good".

Visų laikų hitų laikas

Aštuntajame dešimtmetyje tarybinės animacijos kūrėjai toliau eksperimentavo su žanrais ir technikomis. Daug animacinių filmų, kurie tapo visų laikų žmonių mėgstamiausiais, sukūrė Kijevo studija "Kievnauchfilm", tarp jų - "Alisa stebuklų šalyje" ir "Pro žvilgsnio stiklą", Davido Čerkasskio "Daktaras Ouch-it-hurts" ir "Lobių sala".

"Daktaras Ouch-it-hurts" - tai puiki mėgstamiausio SSRS vaikų poeto Kornejaus Čukovskio pagrindinių kūrinių santrauka. Pagrindinis animacinio filmo pasakojimas yra to paties pavadinimo eilėraštis, kurį papildo spalvingi kitų Chukovskio eilėraščių, tarp jų - "Mucha Tsokotukha" ("Dūzgianti musė"), "Pavogta saulė" ir "Tarakanišė" ("Tarakonas monstras"), paminėjimai. Įmantrus visų mėgstamų eilėraščių koliažas vaizdine forma iš karto tapo šalies vaikų hitu. Projektas išsiskiria ir tuo, kad jame išradingai panaudota muzika ir sprendimai, kurie leido sujungti skirtingus fragmentus: pavyzdžiui, pasakojimas "Muha Tsokotukha" pristatomas kaip muzikinis komedijos spektaklis, kurį scenoje rodo būrys piratų.

Animaciniame filme "Lobių sala" režisierius Davidas Cherkassky šią idėją plėtojo toliau, visą klasikinę Roberto Louiso Stevensono istoriją apie "kankinius ir užkastą auksą" paversdamas muzikine komedija, kupina parodijos ir kibirkščiuojančio humoro, kurio netrūksta ir dialoguose, ir vaizduose. Režisierius ne tik sukūrė daug linksmų animacinių gagų, bet ir sujungė animaciją su XX a. pradžios nebyliojo kino elementais su aktoriais ir titrais.

XX a. 4-ajame dešimtmetyje įkurta Armėnijos SSR kino studija "Armenfilm" daugiausia kūrė vaidybinius filmus, kol tapo žinoma visoje šalyje dėl daugybės animacinių filmų, kurie buvo itin populiarūs aštuntajame dešimtmetyje. 1970 m. prie "Armenfilm" prisijungus animatoriui Robertui Sahakyantsui, o 1972 m. tapus jos animacijos direktoriumi, studija sukūrė savitą animacinių filmų stilių, kuris pasiekė aukščiausią lygį maždaug aštuntojo dešimtmečio viduryje. Daugelis Sahakyants'o animacinių filmų - tai kūrybingos armėnų liaudies pasakų adaptacijos, pasižyminčios hipnotizuojančiais vaizdais ir beveik psichodeline begalinių personažų ir daiktų virsmų grandine. Vieni populiariausių - "Mėlynoje jūroje, po baltomis jūros putomis", "Kas gali sukti pasaką?" ir "Oho, kalbanti žuvis!".

Kitą tarybinės animacijos skyrių parašė novatoriškasis režisierius Aleksandras Tatarskis, aštuntojo dešimtmečio pradžioje prisijungęs prie televizijos filmų studijos "Ekran". Pirmasis Tatarskio darbas "Plastilininė varna" buvo pirmasis SSRS animacinis filmas, pasirodęs 1981 m. ir sulaukęs didžiulio pasisekimo. Po jo 1983 m. pasirodė ne mažiau sėkmingas animacinis filmas "Praėjusiais metais krito sniegas".

Nors nuo 1984 m. Tatarskis dirbo tik tradicinės animacijos srityje, jo animacinis serialas "Kolobkio tyrimas", parodijuojantis klasikinius Šerloko Holmso ir daktaro Vatsono pasakojimus, taip pat tapo hitu ir mėgstamu daugelio potarybinės erdvės gyventojų kartų.

Beveik visi devintajame dešimtmetyje sukurti populiarūs tarybiniai animaciniai filmai buvo eksperimentas, kuriuo siekta peržengti tradicinių žanrų ribas ir rasti naujų prasmių bei išraiškos būdų pasitelkiant absurdo komediją ir beveik psichodelinius vaizdus, teikiančius ir pramogą, ir diskusiją apie opias problemas.

Posttarybinė animacija

Tarybų Sąjungos žlugimas buvo lūžis ne tik šalies istorijoje, jos politiniame ir socialiniame gyvenime, bet ir kultūroje. Jos padariniai aiškiai matomi ir animacijos pramonėje. Perėjimas prie rinkos ekonomikos Rusijoje smarkiai pakeitė jos kino ir animacijos pramonę: 9-ajame dešimtmetyje smarkiai sumažėjo įprastų ir animacinių filmų skaičius, o animacinių filmų ir animacinių filmukų gamyba televizijai kuriam laikui visai sustojo.

Tačiau animacijos entuziastai ir toliau filmavo privačiose studijose. VHS technologijos paplitimas padėjo padengti jų gamybos išlaidas. Tarp populiariausių XX a. 9-ojo dešimtmečio kūrinių yra šie: "Kapitonas Proninas - majoro Pronino anūkas", "Dunno (Neznaika) mėnulyje" ir lėlių animacijos filmas "Teremok" (Mažoji būdelė). Animacijos režisierius Aleksadras Petrovas sulaukė pripažinimo už filmą "Juokingo žmogaus ir undinėlės sapnas". 2000 m. jis gavo "Oskarą" už 1999 m. išleistą Hemingvėjaus romano "Žmogus ir jūra" animacinę adaptaciją.

XXI a. Rusijoje sparčiai augo pramonė, kuri tuo metu jau buvo tapusi komercine. Šiandien turime naujų Rusijoje sukurtų animacinių serialų ir pilnametražių filmų, skirtų platinti kino teatruose. Labai išaugo bendras animacinių filmų skaičius. Rusijoje taip pat sukurti vieni populiariausių pasaulyje ilgai rodomų animacinių serialų, įskaitant "Kikorikus", "Mašą ir meškiną" ir "Pataisos namus". Franšizė "Trys bogatyrai", kurią sudaro modernizuotos rusų liaudies epo apie karžygius Ilją Muromecą, Aliošą Popovičių ir Dobrynią Nikitičių versijos, sulaukė sėkmės kino teatrų kasose. Be to, didelio pelno sulaukė pilnametražė "Sniego karalienės" versija. Bogatyriaus serialo prodiuseris Konstantinas Bronzitas turi dvi "Oskaro" nominacijas, tačiau už mažiau populiarius animacinius trumpametražius filmus.

Kalbant apie techninę dalį, šiandien rusų animatoriai dažniausiai naudoja 3D animaciją, kaip ir jų Vakarų kolegos. Taigi situacija Rusijos animacinių filmų pramonėje yra beveik tokia pati kaip ir bet kur kitur pasaulyje. Visi populiarūs masinio žiūrovų dėmesio sulaukiantys animaciniai filmai kuriami iš esmės naudojant vieną ir tą pačią technologiją, o kūriniai, kuriuose animatoriai ir režisieriai tyrinėja kitas technikas ir metodus, yra palyginti reti.

Taigi 2018 m. pagaliau pasirodė ilgai lauktas "Sojuzmultfilm" stop-motion animacijos filmas "Hoffmaniada". Tai buvo vienetinis kūrinys, unikalus ir išskirtinis šiuolaikinės animacijos kraštovaizdyje. Jis susižėrė daugybę apdovanojimų visame pasaulyje, bet, deja, patyrė kasos katastrofą. Panašiai nutiko ir JAV stop kadrų animacinei nuotykių komedijai "Dingusi grandis" (Missing Link), kuri, nepaisant to, kad ją įgarsino daug Holivudo žvaigždžių, patyrė visišką nesėkmę.

Autorinė animacija vs masiniai filmai?

Konstantinas Bronzitas yra vienas iš tų, kurie kuria animacinius filmus, skirtus mažesnei auditorijai. Du jo darbai buvo nominuoti "Oskarui" - animaciniai trumpametražiai filmai "Tualetinė lovestorija" ir "Mes negalime gyventi be kosmoso". Režisierius mano, kad XX a. 9-ajame dešimtmetyje įvykęs perėjimas prie komercinio pagrindo turėjo teigiamos įtakos Rusijos animacijos pramonei.

"Mes niekada nesvajojome apie kažką panašaus. Šiandien sukuriama labai daug animacinių filmų. Ir šie filmai skirti kiekvienam skoniui - įvairaus ilgio ir žanro, įvairiems žiūrovams. Dar niekada anksčiau neturėjome tiek daug animacinių filmų, net Tarybų Sąjungoje. Pažiūrėkite, kokios sėkmės sulaukė serialas "Maša ir lokys" - privačios studijos projektas, kurį filmavo bendrovė, kurioje nedalyvavo valstybė. Jį žino, žiūri ir mėgsta visas pasaulis", - sakė Bronzitas.

Animatorius taip pat perspėjo neskirstyti filmų į autorinius ir masinius. Be to, jis mano, kad terminas "autorinis" apskritai neturėtų būti taikomas animaciniams filmams, nes šis terminas reiškia visai ką kita, nei jis vartojamas.

"Šis [rusiškas] žodis turi tvirtą eksperimentinio, meninio kino konotaciją. Būtent tai turime omenyje jį vartodami, tačiau tai netiesa, ir mums reikia atsikratyti šio įpročio. Iš tikrųjų bet koks filmas yra autorinis", - pabrėžė animacijos režisierius. "Paimkime Džeimso Kamerono "Titaniką". Žmogus puoselėjo idėją ir jai įgyvendinti pasitelkė didelę grupę žmonių. Bet tuo pat metu filmas buvo sėkmingas ir komerciškai. Kai filmavau "Aliošą Popovičių", buvau vienas iš autorių. Abig komanda buvoįsitraukusi. Ir mes visi esame šio filmo autoriai. Tačiau "Alioša Popovičius" buvo skirtas plačiai auditorijai. Bet animacinių trumpametražių filmų atveju niekada nežinai. Jie gali sulaukti sėkmės arba likti beveik nepastebėti".

Šiandien Rusijos animacijos pramonė kyla, kuriami filmai, kurie tenkina visus skonius. Daugelį šių animacinių filmų vertina pasaulio žiūrovai ir jie skina apdovanojimus tarptautiniuose festivaliuose.