Pagal įstatymą – tėvas? Keistas motinos, norinčios tapti tėvu, atvejis

Autorius: Ann Farmer Šaltinis: https://laisvavisuomene.lt/pag... 2020-05-11 10:08:00, skaitė 116, komentavo 2

Pagal įstatymą – tėvas? Keistas motinos, norinčios tapti tėvu, atvejis

Freddy‘is McConnellis – translytis vyras, kuris pirmiausiai pastojo ir pagimdė kūdikį ir tik vėliau, po vaiko gimimo, teisiškai pasikeitė lytį ir tapo vyru – teisme bylinėjosi su Registrų centru, registruojančiu gimimus ir mirtis Anglijoje ir Velse. F. McConnellis prieš kelias savaites pralaimėjo bylą Apeliaciniame teisme, kur siekė vaiko gimimo liudijime būti įrašytas kaip vaiko tėvas.

Praėjusiais metais Aukštesniojo teismo Šeimos skyriaus pirmininkas ir vyriausiasis šeimos teisės teisėjas Anglijoje ir Velse seras Andrew McFarlane‘as nusprendė, kad kūdikį pagimdęs žmogus teisiškai yra traktuojamas kaip motina, nepaisant jo lytinės tapatybės, ir kad yra „esminis skirtumas tarp žmogaus lytinės tapatybės ir jo tėvystės statuso“.

Žurnalistas F. McConnellis nori būti įregistruotas kaip tėvas arba gimdytojas ir yra įsitikinęs, kad reikalavimas jį įregistruoti kaip vaiko motiną pažeidžia jo teisę į pagarbą jo privačiam ir šeimos gyvenimui. Tačiau valdžios atstovai argumentavo, kad jis turi būti įregistruotas motina, nes pagimdė kūdikį, ir šis turi „teisę žinoti jį ar ją išnešiojusio žmogaus tapatybę“.

Pralaimėjęs bylą Aukštesniajame teisme 2019 m. rugsėjį F. McConnellis pateikė apeliaciją, tačiau trys Apeliacinio teismo teisėjai priėmė sprendimą jo nenaudai. Tai akivaizdžiai reiškia, kad gimimo liudijimuose tėvai bus pripažįstami pagal biologinę, o ne teisiškai pripažintą lytį.

Įvertinę ankstesniame bylos svarstyme pateiktus argumentus vyriausiasis teisėjas lordas I. Burnettis (vyriausiasis Anglijos ir Velso teisėjas) bei teisėjai E. King ir R. Singhas paliko galioti prieš tai priimtą sprendimą. Lordo I. Burnetto teigimu, Lyties pripažinimo aktas (angl. Gender Recognition Act), pagal kurį F. McConnellis privalėjo būti įregistruotas kaip motina nepažeidė jo teisių į privatų ir šeimos gyvenimą, kurios išdėstytos Europos žmogaus teisių konvencijoje.

Jo sprendime taip pat sakoma, kad 1989 m. Vaikų įstatymas numatė, kad motinai savaime tenka pareiga rūpintis vaiku nuo gimimo. Jis teigė: „Niekas kitas neturi tokios automatiškai galiojančios atsakomybės rūpintis vaiku, net ir tėvas. Tam tikslui nereikalingas joks registracijos dokumentas. Pats vaiko pagimdymo faktas turi šį teisinį efektą. Nesunku suprasti, kodėl tai gali būti svarbu praktiškai. Nuo gimimo momento kažkas turi būti atsakingas už naujagimį, pavyzdžiui, kad galėtų duoti sutikimą medicininiam gydymui ar apskritai rūpintis jo priežiūra.“

Nepraradęs ryžto F. McConnellis tviteryje parašė: „Nuviliantis, konservatyvus sprendimas, bet mes žinojome, kad kova bus ilga. Nepraraskite vilties. Kreipsimės į Aukščiausiąjį teismą. Translyčiai tėvai bus teisiškai pripažinti.“

Nepaisydamas rimtų socialinių pasekmių, jei byla būtų laimėta, advokatas Michaelas Wells-Greco‘as komentavo: „Jei bus išlaikytas motinos statusas, vaikas ateityje gali būti priverstas atskleisti savo gimimo istoriją, o tai turėtų būti privatus dalykas. Kai kurie sakytų, kad gimimo liudijimas Father in law? The strange case of the male mother

© 2020, Laisvos Visuomenės Institutas.