Antrasis S-400 pulkas Turkijoje bus, "Patriot" ir "Eurosam" — abejojama

Autorius: Aleksandras Chrolenko Šaltinis: https://sputniknews.lt/columni... 2020-06-14 22:56:00, skaitė 733, komentavo 0

Antrasis S-400 pulkas Turkijoje bus,

Nepaisant šantažo ir žiauraus karinio-politinio spaudimo pirkėjams iš JAV ir NATO, Rusijos "Triumph S-400" tolimojo oro gynybos sistemos ir toliau užtikrintai išstumia ne tokius tobulus Vakarų kolegas tarptautinėje rinkoje

Rusija ir Turkija iš esmės pasiekė susitarimą dėl antrojo priešlėktuvinių raketų sistemų "S-400 Triumf" tiekimo. Turkijos Respublikos gynybos pramonės sekretoriato vadovas Ismailas Demiras birželio 8 dieną sakė: "Mes iš principo turime susitarimą dėl antro S-400 komplekto tiekimo. Belieka baigti techninius darbus, susijusius su technologijų pristatymu, bendromis gamybos detalėmis ir gairėmis ... S-400 sistema yra perkama naudoti. Taškas".

Tačiau Ankara ir toliau svarsto siūlymus įsigyti Amerikos ir Europos priešlėktuvinių raketų sistemas "Patriot" ir "Eurosam". Anot Ismailo Demiro, sąveika su Prancūzija ir Italija atrodo gana konstruktyvi, o su Amerikos partneriais dar nėra priimtas brandus sprendimas dėl "Patriot" tiekimo.

Rusija ir Turkija pasirašė susitarimą dėl oro gynybos sistemų "Triumf S-400" tiekimo 2017 metais, sutarties kaina yra 2,5 milijardo dolerių. Tai sukėlė rimtą JAV ir Turkijos santykių krizę. Vašingtonas pareikalavo atsisakyti susitarimo ir įsigyti išimtinai "Patriot" sistemas, grasindamas sankcijomis, išbraukdamas Turkiją iš amerikiečių F-35 naikintuvų gamybos programos. Ankara atsisakė įvykdyti JAV ultimatumo reikalavimus ir 2019 metų vasarą gavo keturias priešlėktuvinių raketų sistemų S-400 divizijas (pirmasis rinkinys).

Balandžio 30 dieną oficialus Turkijos prezidento atstovas Ibrahimas Kalynas paskelbė, kad dėl koronaviruso bus sustabdytas tolesnis oro gynybos sistemų S-400 tiekimas. Kai kurie Vakarų stebėtojai tada nusprendė, kad pandemija buvo tinkamas pasiteisinimas Ankarai atsisakyti tolesnio karinio-techninio bendradarbiavimo su Maskva oro gynybos srityje. Tačiau Turkijos planai nepasikeitė, antrojo S-400 komplekto (pulko) likimas jau aiškus. Ankara gaus dar mažiausiai keturias priešlėktuvinių raketų "Triumf" divizijas, Rusija — atitinkamai mažiausiai 2 milijardus dolerių.

Triumfo neišvengiamumas

Viskas, kas atsitiks, reiškia dar vieną "Patriot" oro gynybos sistemos pralaimėjimą tarptautinėje rinkoje, Vašingtono reputacijos praradimą ir finansinį smūgį Amerikos kariniam-pramoniniam kompleksui, tačiau tai ne Turkijos ar Rusijos problema, o aukštųjų technologijų konkurencijos rezultatas.

Ankara ketina suformuoti patikimiausią ir moderniausią oro gynybos sistemą, apimančią svarbius šalies objektus, ir tikslas beveik pasiektas. Priešlėktuvinės raketos "S-400 Triumf" sistema buvo sukurta naikinti aerodinaminius ir balistinius objektus (įskaitant viršgarsinius), o jo aptikimo nuotolis yra iki 600 km, o didžiausias taikinio sunaikinimo spindulys yra 400 km, net priešams panaudojant aviacijos ginklus.

Viena "Triumf" baterija gali turėti iki 72 valdomų raketų ir vienu metu apšaudyti iki 36 taikinių. S-400 sistema sugeba integruoti įvairių tipų oro gynybos sistemas (S-300, "Pancyr-S1", "Tor-M1") ir valdyti skirtingo diapazono oro gynybos sistemų tinklą visomis elektroninių atsakomųjų priemonių ir oro sąlygomis.

Bandymų metu netoli Ankaros dislokuota sistema S-400 aptiko ketvirtosios kartos naikintuvus F-16 Fighting Falcon, esančius radaro aprėpties zonos riboje — už 600 kilometrų, ir buvo nuolat pasirengusi siųsti raketas, kol taikinys pateks į paveiktą zoną. Budėjimo režimu, kai oro taikiniai aptinkami ir naikinami siekiant automatiškai taupyti laiką, F-16 tipo priešo naikintuvas bus sunaikintas 400 km atstumu nuo Ankaros. Tačiau F-16 Fighting Falcon laikomi Vakarų oro galios pagrindu.

Galbūt modernesnis amerikiečių naikintuvas F-35 sugebės skristi šiek tiek arčiau S-400 radaro ir vis tiek gaus savo raketą toje pačioje 400 kilometrų naikinimo zonoje. Šiandien Pentagonas yra labai susirūpinęs dėl "triumfuojančio" Turkijos sugebėjimo aptikti ir numušti "nematomus" JAV karinius lėktuvus. Žinoma, Ankara išlieka strateginiu sąjungininku, tačiau mitas apie amerikiečių ginklų išskirtinumą byrėja — tai įžeidžia, gąsdina ir neša nuostolių.

Konkurencinė aplinka

Kalbant apie diapazoną, tikslumą ir aukščio diapazoną, S-400 neturi analogų. Žiniasklaidoje populiarus palyginimas "Triumf" su "Patriot" oro gynybos sistema (vidutinio nuotolio) yra visiškai neteisingas. Dviejų sistemų technologinės plėtros neatitikimas yra reikšmingas. Trumpai apie pagrindinį dalyką. Šiuolaikinis  "Patriot PAC-3 MSE" užtikrina taktinę kariuomenės ir karinių įrenginių gynybą (priešraketinę). "Patriot" taikinio aptikimo nuotolis yra ne didesnis kaip 180 km (atsižvelgiant į didelį taikinio atspindintį paviršių). Sunaikinimo diapazonas yra iki 33 km, o aukščio riba — 20 km. Vienkryptis matymo kampas — 90 laipsnių, Amerikos komplekso radiolokacinių radarų nuotolis nepateikia didelio tikslumo raketų nutaikymo. Reakcijos laikas iki taikinio pasirodymo yra 15 sekundžių (labai lėtai). Sistema vienu metu gali apšaudyti iki 8 taikinių, o intervalas tarp raketų paleidimo yra 3 sekundės. Ginklai, brangūs ir neefektyvūs, neseniai tai įrodė Saudo Arabijos situacija, kai dislokuoti "Patriot" nesugebėjo atlaikyti drono išpuolio.

Ismail Demiro paminėta Europos konsorciumo "Eurosam" priešlėktuvinė raketų sistema yra skirta kariuomenės karinei oro gynybai tuoj atveju, kai masiškai naudojamos oro atakos priemonės (taktinės raketos, visų tipų orlaiviai, dronai). "EUROSAM Land" sistemos išvaizda ir algoritmai yra panašūs į "Patriot". "Europietis" turi geriausią reakcijos laiką, aukštą ugnies greitį (8 raketos per 10 sekundžių), pataikymo į aukštį diapazonas — iki 25 km, galintis šaudyti 360 laipsnių kampu, tačiau svarbiausia maksimalus oro aptikimo ir sunaikinimo diapazonas iki 100 km. Išvada: "Patriot" ir "Eurosam" Rusijos "Triumf" nėra konkurentai, jie gali tapti pagrindu oro gynybos vidutinio nuotolio galios formavimui ir niekada nepakeis Rusijos tolimojo nuotolio sistemų.

Atsižvelgiant į du dešimtmečius trukusį audringą JAV užsienio politiką, arogantišką sąjungininkų ir partnerių interesų nepaisymą, "Turkijos istorija" atrodo gana logiška.

Leiskite man jums priminti, kad kaip NATO narė iš pradžių Turkija planavo įsigyti tik "Patriot" oro gynybos sistemas, tačiau Amerikos partneriai daugelį metų "apgaudavo". Arba jie ketino pakelti kainą, arba Vašingtoną tenkino pažeidžiama, neapsaugota iš oro Ankara.

Neatsitiktinai prezidentas Tajipas Erdoganas S-400 įsigijimą pavadino "svarbiausiu susitarimu Turkijos istorijoje".

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.