Krymo atsakas "Mistraliams": Rusijos gynybos pramonė rengia staigmeną

Autorius: Aleksandras Chrolenko Šaltinis: https://sputniknews.lt/columni... 2020-07-17 12:53:00, skaitė 1316, komentavo 2

Krymo atsakas

Rusija nuosekliai įgyvendina 2018–2027 metų Valstybinę ginkluotės programą, kurios vienas iš prioritetų yra reikšmingas karinio jūrų pajėgų personalo atnaujinimas

"FlotProm" publikacijos šaltiniai Rusijos Federacijos laivų statybos pramonėje pranešė, kad liepos 16 dieną (liepos 16 popiet paaiškėjo, kad ceremonija, kurioje buvo numatytas Rusijos prezidento Vladimiro Putino dalyvavimas, buvo atidėta — Sputnik) trijose šalies laivų statyklose planuojama pastatyti šešis paviršinius ir povandeninius laivus Rusijos kariniam jūrų laivynui.

Neįtikėtina statybų dinamika vystosi pagal planą ir yra pagrįsta įspūdingu biudžetu.

Karinis jūrų laivynas yra vienas brangiausių bet kurios šalies ginkluotųjų pajėgų komponentų. Jei 2018–2027 metais Valstybinei ginkluotės programai įgyvendinti buvo skirta tik 20 trilijonų rublių, tai nemaža šių lėšų dalis kvepia jūra, tai yra, jos bus skirtos antvandeninių, povandeninių laivų ir karinio laivyno bazių statybai. Į valstybinę programą įtrauktas sinchroninis ginklų tiekimas, karinė įranga ir infrastruktūros plėtra. Pastarasis yra ypač svarbus sėkmingam ir ilgalaikiam naujų projektų ir kartų karo laivų, orlaivių ir šarvuočių eksploatavimui.

Pirmą kartą per 28 metus karo jūreiviai 2020 metais iš pramonės gaus šešis povandeninius laivus iš karto: keturis 955A ir 885M projektų branduolinius povandeninius laivus ir du 636,3 ir 677 projektų dyzelinius elektrinius (praėjusiais metais jie gavo daugiau nei 35 laivų ir pagalbinių laivų). Įgyvendinant valstybinę ginkluotės programą, šiuolaikinių ginklų dalis kariniame jūrų laivyne viršijo 63 %, ir tai yra pastebimai daugiau nei labiausiai išsivysčiusiose pasaulio šalyse (iki 50 %).

Tikslas yra 70 % šiuolaikinės ginkluotės, o Rusijos karinis jūrų laivynas iki 2027 metų gaus daugiau kaip 180 laivų ir naujų projektų laivų. Numatoma statyti branduolinius povandeninius laivus "Jasen-M" (daugiafunkcis) ir "Borey-B" (strateginis, toliau plėtojant projektą 955A), antvandeninius laivus su didelio tikslumo raketų ginklais ir du sraigtasparnių gabenimo įrenginius su naujausiais sraigtasparniais "Karan-52K Katran".

Sankt Peterburgo raketinės fregatos

Jūrinės dalies prioritetai yra projekto 20385 ir 20386 korvečių bei 22350 ir 22350M fregatų su aukšto tikslumo ginklais, kruizinių raketų "Kalibr-NK" ir viršgarsinių raketų "Zircon" statyba. "Severnaja Verf" laivų statykloje Sankt Peterburge iškart bus pradėtos statyti dvi projekto 22350 fregatos. Šie tolimos jūros zonos laivai taps septintas ir aštuntas serijoje "Admiral". Jie bus pavadinti Rusijos admirolų Ivano Jumaševo ir Emilio Spiridonovo vardu.

Šiuolaikinės tolimos jūros zonos fregatos, kurių poslinkis siekia 5 tūkstančius tonų, yra skirtos paviršinių laivų ir povandeninių laivų paieškai ir sunaikinimui, laivų ir jų oro gynybai, priešraketinei ir viršvandeninei gynybai, bendroms operacijoms su amfibinio puolimo pajėgomis ir civilių laivų bei gamybos įrenginių apsaugai.

Projekto 22350 fregata yra ginkluota 16 "Onyx", "Kalibr-NK" ar "Zircon" kruizinių raketų, galinčių pataikyti į priešo laivus ir pakrančių taikinius. Remiantis atvirais šaltiniais, 3M22 viršgarsinės raketos iš "Zircon" komplekso, kurių nuotolis yra 400 km, yra paleidžiamos iš 3C14 universalaus vertikalaus paleidimo įrenginio, kuris taip pat naudojamas "Kalibr" ir "Onyx" raketoms. Patogi tarpusavio sąveika leidžia diferencijuoti požiūrį į kiekvienos kovinės misijos vykdymą.

Povandeninė fregatos apsaugos sistema primena atmosferos oro gynybos sistemą ir neturi analogų pasaulyje. Laivo korpusas buvo sukurtas naudojant matomumo mažinimo technologiją, o priešo radaras gali jo tiesiog neaptikti.

"Nematomas" laivas kainuoja iki 500 milijonų JAV dolerių, tačiau visa raketinių laivų serija užtikrins kokybišką laivyno galimybių šuolį. Leiskite priminti, kad pirmoji projekto 22350 "Admirolas Kasatonovas" serija vertingai baigė bandymus Šiaurės ir Baltijos laivynuose ir netrukus bus įtraukta į Rusijos karinį jūrų laivyną. Kreiserinis atstumas — 4500 mylių, autonomija — 30 dienų, įgula — 170 žmonių.

Ramūs Severodvinsko povandeniniai laivai

Rusija kuria naują povandeninių laivų laivyną, galintį apginti nacionalinius interesus bet kurioje pasaulio vandenyno vietoje, ir septyni "Jasen" serijos laivai tam labai padės. Du 885M "Jasen-M" projekto povandeniniai kreiseriai su branduoliniais varikliais bus pradėti statyti liepos 16 dieną (ceremonija atidėta — Sputnik) Severodvinske. Šiuolaikiniai daugiafunkciai povandeniniai laivai bus ginkluoti "Kalibr" sparnuotosiomis raketomis, viršgarsinėmis priešlaivinėmis raketomis "Onyx", viršgarsinėmis "Zircon", 533 mm torpedomis. Ir jie bus pavadinti "Vladivostok" ir "Voronež". Pirmasis serijinis 885M projekto daugiafunkcis povandeninis laivas "Novosibirsk" buvo pastatytas į vandenį 2019 metų pabaigoje ir netrukus įgula pradės tarnybą.

Pagrindinis modernizuoto "Jasen" uždavinys yra stebėti potencialaus priešo strateginius povandeninius laivus ar orlaivių gabenimo grupes, nuolat pasirengus pašalinti taikinius ir grėsmes. Reikėtų nepamiršti, kad tik vienas Ohajo tipo amerikiečių raketnešis plukdo 24 balistines raketas "UGM-133 Trident II D5", kurių kiekviena turi iki 12 W88 branduolinių galvučių, kurių svoris 475 kilotonos. Už kiekvieno tokio arsenalo kovos patrulių zonoje visą parą turi budėti Rusijos karinio jūrų laivyno jūreiviai.

Žemo aptinkamumo povandeninis projekto 885M kreiseris, kurio tūris 13800 tonų, pasižymi unikaliomis galimybėmis, kurias suteikia aukštųjų technologijų ir ginklų sistemos. Povandeninis laivas aprūpintas padidinto patikimumo branduoliniais reaktoriais OK-650V ir gali veikti iki 520 metrų gylyje. Autonomija — 100 dienų, greitis po vandeniu — 31 mazgas. Ekipaže yra 64 žmonės.

Krymo linkėjimai "Mistraliams"

Liepos 16 dieną Kerčės laivų statybos gamykla "Zaliv" pradės (ceremonija atidėta — Sputnik) dviejų 23900 projekto (prancūzų "Mistral" analogų) universalaus desanto laivo statybą. Ir nors panašūs laivai anksčiau nebuvo statomi Rusijoje, neabejojama, kad pagrindinis UDL pagal planą įeis į karinio jūrų laivyno struktūrą iki 2026 metų.

Kerčės laivų statybos gamykla
Kerčės laivų statybos gamykla "Zaliv"

Projekto kaina yra apie 100 milijardų rublių. Rusijos Federacijos karinė operacija Sirijoje patvirtino, kad svarbu ir reikalinga turėti didelius desanto laivus, kurių tūris būtų iki 25 000 tonų ir kurie galėtų suteikti kariniam jūrų laivynui galimybę vykdyti operacijas atokiose vietose.

Tikslios naujųjų laivų charakteristikos kol kas nežinomos. Anksčiau buvo pranešta, kad UDL laive bus 16–20 sraigtasparnių, tūpimo ir puolimo valčių (ant sauso doko denio), 75 šarvuotosios transporto priemonės ir apie 1000 jūrų pėstininkų su visa ginkluote, nemažas arsenalas, operatyvinių pajėgų būstinė.

Be artilerijos, priešlėktuvinių raketų sistemų, priešvandeninių gynybos sistemų, elektroninių karo sistemų ir navigacijos, integruota kovos kontrolės sistema. Pagrindinis šio sudėtingo laivo tikslas yra įveikti tūkstančius jūrmylių ir dislokuoti kariuomenę bei įrangą neaprėptinoje pakrantėje per amfibinę operaciją, kurioje dalyvauti koviniai sraigtasparniai.

Analizuojant laivų, kurie bus pastatyti liepos 16 dieną (ceremonija atidėta — Sputnik) Sankt Peterburge, Severodvinske ir Kerčėje, galimybes, galima pastebėti galingo ir harmoningo Rusijos karinio jūrų laivyno, kuris pastatytas ne siekiant įbauginti kaimynus planetoje, bet efektyviai kovoti su agresoriumi paviršinėje ir povandeninėje aplinkoje bei pakrančių karo teatre, požymius. Pagrindinis Rusijos laivyno tikslas yra apsaugoti nacionalinius interesus, sienas ir sąjungininkus.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.