Autorius: Carolyn Moynihan Šaltinis: https://laisvavisuomene.lt/abo... 2020-08-11 17:06:00, skaitė 970, komentavo 1
JAV aktyviai veikia „už gyvybę“ (angl. „pro-life“) ir „už pasirinkimą“ (angl. „pro-choice“) judėjimai. Pasirinkimo šalininkai pralaimi: valstijoms įteisinant verslui nepalankius įstatymus, saugančius negimusius vaikus ir jų motinas, aborto klinikos uždaromos. Pernai daugiau nei dvylikoje valstijų buvo priimta apie 25 aborto suvaržymo įstatymai, o šešiose valstijose likę tik po vieną aborto kliniką. Bent 16 bylų, kurios apribotų legalaus aborto prieinamumą, laukia nuosprendžio žemesnės instancijos teismuose.
Pernai D. Trumpo administracija pakeitė federalinio „šeimos planavimo“ paslaugų finansavimo taisykles (numatyta atskirti abortą ir kitas sveikatos paslaugas, siekiant išvengi aborto finansavimo), nors šis sprendimas yra paduotas į teismą ir neaišku, kaip tai iš tiesų atsispindi praktikoje.
„Planuota tėvystė“ – didžiausias aborto paslaugų teikėjas šalyje – turi vidinių problemų dėl užgauliojančių vadovų ir mažais atlyginimais nepatenkintų darbuotojų. Viena aborto šalininkių feministė Jessa Crispin kaltina „Planuotą tėvystę“ dėl to, kad „gyvybės šalininkai mina mums ant kulnų“. Ji aštriai kritikuoja organizacijos, kuri yra beveik abortų industrijos JAV sinonimas, neefektyvumą ir jos politinę vadovybę. J. Crispin, pati dirbusi „Planuotos tėvystės“ Teksaso padalinyje penkerius metus, teigė, kad ši organizacija taip susirūpinusi savo politiniu vaidmeniu, kad pati industrija yra palikta likimo valiai.
Pasisakantieji prieš abortą gali kai ko pasimokyti iš savo oponentų nesėkmių, turint omenyje, kad artėjantys JAV prezidento rinkimai gali pakeisti politinę situaciją ir iš Baltųjų rūmų pašalinti gyvybei palankų prezidentą.
Viena iš pamokų, kurią įvardijo konservatyvių pažiūrų John Horvath – remtis „vienintele monolitine didelio biudžeto organizacija gali būti problematiška. Iš tiesų, „Planuota tėvystė“ pasižymi biurokratine hierarchine struktūra, kuri greitai užklimpsta ir pasidaro sunkiai valdoma“.
Taip pat verta pažymėti, kad nors „Planuota tėvystė“ yra vienintelis didžiausias aborto paslaugų teikėjas šalyje, kuriam tenka 37 proc. visų abortų, 58 proc. moterų šias paslaugas gauna nepriklausomose klinikose. Būtent nepriklausomos klinikos yra uždaromos sparčiausiai – per pastaruosius šešerius metus 30 proc. jų buvo uždarytos. J. Crispin teigia, kad „Planuotos tėvystės“ prekinis ženklas lengvai atpažįstamas ir dažnai atima rėmėjus ir finansavimą iš nepriklausomų vietos klinikų, veikiančių kaimo vietovėse ir neturinčių institucijų palaikymo“.
Panašu, kad gyvybės šalininkai šios problemos neturi. Nors Amerikoje veikia Nacionalinis teisės į gyvybę komitetas, D. Britanija turi Negimusių vaikų apsaugos draugiją, kitose šalyse taip pat veikia panašios organizacijos, bėgant metams šių grupių skaičius išaugo, siekiant atliepti į skirtingus poreikius. Veikia platus spektras – nuo krizinio nėštumo centrų, tylios maldos grupių prie klinikų, iki valstybinių demonstracijų ir politinės advokatūros. Taigi, pasak J. Horvath, judėjimas išlieka „veržlus ir lengvai prisitaikantis“.
Antroji pamoka – politinė protekcija yra nestabilus dalykas. Viena D. Trumpo kadencija gali nubraukti dvi B. Obamos kadencijas. Daugelyje šalių konservatyviosios partijos nebūtinai priešinsis abortui ar bent išlaikys esamą politiką. Kita vertus, nors progresyvieji politikai labiau nei bet kada gina aborto teises, liberaliai nusiteikę rinkėjai tokiu atsidėjimu nepasižymi.
Galiausiai, judėjimui labai svarbūs jo principai, o teisė nužudyti negimusį vaiką daug mažiau patraukli nei vaiko teisė gyventi. Nepaisant to, kaip tai pateikiama – moters teisė pasirinkti, reprodukcinė sveikata, ar „ne savo noru nėščių žmonių“ bėda – abortas yra siaubingas.
Gal dėl smunkančio abortų populiarumo Leana Wen, pirmoji medicinos mokslų daktarė, tapusi „Planuotos tėvystės“ vadove po 50 metų, bandė pasiekti, kad organizacija pateisintų savo teiginį, jog jų pagrindinis rūpestis yra moterų (ir vaikų) sveikata, o ne abortas. Paskirta 2018 metų lapkritį, ji pareigose išbuvo vos aštuonis mėnesius. Vėliau ji teigė, kad jos surinkta profesionalų komanda patyrė kasdienį vidinį pasipriešinimą. Jos pastangos įsileisti požiūrį „žmonių, kurie galynėjasi su sudėtinga aborto moraline puse“ buvo paskutinis šiaudas jos vadovybei.
Abortas visada liks moraline problema daugumai, paliečiančia giliausius žmogiškus instinktus. Iš esmės, tai ir yra aborto šalininkų sunkumų priežastis ir dėl to, net jei Joe Bidenas ir duos organizacijai naujus drabužius, „Planuota tėvystė“ niekada netaps tiesiog eiline sveikatos priežiūros įstaiga.
Šaltinis: Why ‘I stand with Planned Parenthood’ is a slogan in trouble
Vertimas © 2020, Laisvos Visuomenės Institutas.