Reguliarus kanapių vartojimas lemia mąstymo sutrikimus

Autorius: minfo.lt Šaltinis: https://minfo.lt/mokslas/strai... 2020-10-06 10:29:00, skaitė 1168, komentavo 2

Reguliarus kanapių vartojimas lemia mąstymo sutrikimus

Žmonės, kurie vartoti kanapes pradėjo ganėtinai anksti, mąsto lėčiau, sutrinka jų atmintis, gebėjimas rišliai dėlioti mintis. Tyrimo metu analizuoti ir genetiniai bei aplinkos faktoriai, tačiau nustatyta, jog šie sutrikimai kilo būtent dėl kanapių vartojimo.

„Mes norėjome sužinoti ar ankstyvas kanapių vartojimas nėra susijęs su kognityvinių funkcijų sutrikimu,“ sako tyrimo vadovas, Kolorado medicinos universiteto psichiatrijos departamento mokslininkas, Dr. Jarrod Ellingson.

„Mes pastebėjome tendenciją, jog žmonės, kurie reguliariai vartoja kanapių produktus rekreaciniais tikslais, turi kognityvinių funkcijų sutrikimų. Šį tyrimą atlikome norėdami nustatyti ar žmonės, kurie turi šias problemas apskritai yra dažniau linkę vartoti psichotropines medžiagas (lengviau linkę pasiduoti aplinkinių spaudimui, turi problemų šeimose arba taip elgiasi dėl prastų socialinių sąlygų ir panašiai), ar šie sutrikimai kyla dėl piktnaudžiavimo jomis.“

„Šiame tyrime mes labiausiai tai ir akcentavome ir lyginome įvairius rizikos faktorius bei kanapių vartojimą tarp giminaičių – brolių ir seserų.“

Dr. Ellingsonas kartu su savo kolegomis palygino kanapių vartojimo dažnį tarp brolių bei seserų ir lygino jų kognityvines funkcijas, labiausiai atkreipdami dėmesį į verbalinę atmintį.

Informacija buvo gauta iš 1192 jaunų suaugusiųjų iš 596 šeimų. Didžioji jų dalis (64%) – vyrai. Tyrime dalyvavo įvairių šalių ir rasių atstovai.

Narkotikų vartojimas buvo įvertintas klinikinės apklausos metu, o kognityvinės funkcijos nustatytos standartiniais testais.

Moksliniame darbe lyginamos dvi apklaustųjų grupės: tarp 2001-2006 metų apklausti paaugliai bei tarp 2008-2013 apklausti jauni suaugę žmonės (vidutinis amžius 24m.).

„Žinoma, mes negalime griežtai teigti, jog kanapės lėtina smegenų funkciją, tačiau manoma, jog tyrimo metu gauta informacija bus naudinga ateities darbams,“ teigia Dr. Ellingonas.

„Mūsų nuomone, labai svarbu atkreipti dėmesį į šias išvadas. Nėra jokia paslaptis, jog kanapių vartojimas tampa vis opesne problema, be to, jos yra legalizuojamos, o naujos veislės yra daug stipresnės negu anksčiau.“

„Dėl to, jog kanapės tapo legalios daugelyje valstijų, jos tapo daug labiau prieinamos. Mes jaučiamės atsakingi informuoti visuomenę bei sveikatos ministeriją, jog ši sugebėtų priimti tinkamus sprendimus ir užtikrinti visų gerovę. Mes nenorime, jog ateities kartos negalėtų pasiekti savo pilno potencialo dėl kanapių padarytos žalos jų smegenims,“ teigia mokslininkas.