Naujausias tyrimas demonstruoja, kad kaukės dėvėjimas neapsaugo nuo viruso

Autorius: The New York Times Šaltinis: https://minfo.lt/pasaulis/stra... 2020-11-25 16:22:00, skaitė 380, komentavo 9

Naujausias tyrimas demonstruoja, kad kaukės dėvėjimas neapsaugo nuo viruso

Šiuo metu mokslininkai vieningai sutinka, kad kaukės neleidžia perduoti koronaviruso kitiems asmenims. Tačiau naujo bandymo metu pastebėta, kad kaukės nuo viruso neapsaugo.

Trečiadienį tyrėjai Danijoje pranešė, kad atlikus didžiulį atsitiktinių imčių klinikinį tyrimą buvo pastebėta, kad chirurginės kaukės neapsaugojo nuo užsikrėtimo koronavirusu. Ekspertai teigė, kad tokios išvados prieštarauja daugelio kitų tyrimų išvadoms ir greičiausiai nepakeis  JAV visuomenės sveikatos rekomendacijų.

Tyrimas, paskelbtas „Annals of Internal Medicine“, neprieštaravo vis didėjantiems įrodymams, kad kaukės neleidžia nešiotojui perduoti viruso kitiems. Tačiau išvada prieštarauja nuomonei, kad kaukės taip pat apsaugo ir jų nešiotojus - tokią poziciją tik praėjusią savaitę patvirtino Ligų kontrolės ir prevencijos centras.

Kritikai greitai pastebėjo,  kad tyrimai gana riboti. Ir tai, kad tyrimo metu labiausiai buvo orientuotasi į pačių dalyvių pranešimus apie bandymų rezultatus ir elgesį tuo metu, kai tiek kaukių dėvėjimas, tiek infekcija Danijoje buvo mažai paplitę.

Šiuo metu koronaviruso infekcija paplitusi visoje JAV ir net valdininkai, kurie priešinosi kaukių mandatams, keičia savo retoriką. Maždaug 40 valstijų įteisino tam tikrus kaukių reikalavimus, rašoma „The New York Times“ tvarkomoje duomenų bazėje.

Nacionalinio alergijos ir infekcinių ligų instituto direktorius dr. Anthony Fauci pasisako už nacionalinį kaukės mandatą, kaip ir išrinktasis prezidentas Josephas R. Bidenas jaunesnysis.

„Dar iki sausio 20 d. aš nebūsiu prezidentas, bet šiandien visiems skiriu šią žinutę: dėvėkite kaukę”, - neseniai socialiniame tinkle „Twitter” rašė J. Biden’as.

Nuo balandžio pradžios iki birželio pradžios Kopenhagos universiteto mokslininkai analizavo 6024 dalyvių duomenis. Pastarieji buvo ištirti iš anksto, kad mokslininkai būtų užtikrinti, jog jie nėra užsikrėtę koronavirusu.

Pusei eksperimento dalyvių buvo duotos chirurginės kaukės ir liepta jas dėvėti kaskart išeinant iš namų. Kitiems buvo liepta kaukių viešumoje nedėvėti.

Tuo metu Danijoje buvo užsikrėtę 2 proc. gyventojų - šis rodiklis mažesnis nei šiandien daugelyje JAV ir Europos vietovių. Socialinis atsiribojimas ir dažnas rankų plovimas buvo visiems dalyviams taikytina apsaugos priemonė, tačiau kaukės - ne.

Tyrimą baigė apie 4860 dalyvių. Mokslininkai tikėjosi, kad kaukės sumažins nešiotojų užsikrėtimo dažnį perpus. Tačiau tyrimo pabaigoje vos 42 šioje grupėje esantys žmonės buvo užsikrėtę. Kitaip tariant, užsikrėtė 1,8 proc., lyginany su 53 žmonėmis kaukes nenešiojančioje grupėje (2,1 proc.) Skirtumas nebuvo statistiškai reikšmingas.

„Mūsų tyrimas nurodo, kokia nauda iš kaukių dėvėjimo“, - sakė dr. Henningas Bundgaardas, pagrindinis tyrimo autorius ir kardiologas Kopenhagos universitete. „Nauda nėra didelė.”

Daktarė Mette Kalager, Oslo universiteto medicinos profesorė, teigė, jog tyrimas labai svarbus. Jis parodė, kad kaukės galimai daro tik „simbolinį efektą“, - rašė ji el. Laiške, - „kaukės dėvėjimas iš esmės nesumažina rizikos“.

Kitų ekspertų šis tyrimas neįtikino. Jie teigė, kad tyrimo metu infekcijos dažnis Danijoje buvo mažesnis nei dabar, o tai reiškia, kad kaukių veiksmingumą galėjo būti sunkiau nustatyti.

Dalyviai pranešė apie savo bandymų rezultatus. Kaukių dėvėjimas nebuvo nepriklausomai patikrintas, taip pat, dalyviai galimai netinkamai jas dėvėjo.

„Nėra jokių abejonių, kad kaukės veikia kaip kontrolė, neleidžianti žmonėms užkrėsti kitų“, sakė advokatų grupės „Resolve to Save Lives“ vadovas ir buvęs CDC direktorius dr. Thomasas Friedenas, parašęs aprašą apie tyrimo trūkumus.

„Klausimas, į kurį šiuo tyrimu buvo siekiama atsakyti, yra toks: ar kaukės veikia kaip asmeninė apsaugos priemonė?” Atsakymas priklauso nuo to, kokia kaukė yra naudojama ir kokio šio viruso poveikio kiekvienas žmogus sulaukia“, - sakė dr. T. Friedenas, tačiau tyrimas nebuvo sukurtas siekiant išsiaiškinti šias detales.

„N95 kaukė yra geriau nei chirurginė kaukė”, - sakė dr. T. Friedenas. „Chirurginė kaukė yra geresnė nei dauguma medžiaginių kaukių. Medžiaginė kaukė geriau nei nieko “.

Tyrimo išvada prieštarauja kitiems tyrimams, rodantiems, kad kaukės tikrai apsaugo ir jos nešiotoją. Naujausiame biuletenyje C.D.C. citavo keliolika tyrimų, kuriuose nustatyta, kad net medžiaginės kaukės gali padėti apsaugoti nešiotoją. Dauguma jų buvo laboratoriniai įvairių rūšių medžiagų tyrimai.

Pensilvanijos universiteto Perelmano medicinos mokyklos biostatistikė Susan Ellenberg atkreipė dėmesį, kad kaukės nauda nešiotojui minėto bandymo metu vis tiek krypo „naudos linkme“, net jei rezultatai ir nebuvo statistiškai reikšmingi.

„Niekas šiame tyrime man neleidžia manyti, kad kaukę nešioti nenaudinga“, - sakė ji.

Daktarė Elizabeth Halloran, Fredo Hutchinsono vėžio tyrimų centro Sietle statistikė, teigė, kad kaukių naudingumas priklauso ir nuo to, kaip žmogus susiduria su virusu.

„Jei parodysite šį straipsnį sveikatos priežiūros paslaugų teikėjui, kuris dirba infekcinės ligoninės palatose, abejoju, kad ji ar jis pasakys, kad šis straipsnis įtikino juos nedėvėti kaukės“, - sakė ji.

Tačiau daktarė Christine Laine, „Annals of Internal Medicine“ vyriausioji redaktorė, ankstesnius įrodymus, kad kaukės apsaugo jų nešiotojus, apibūdino kaip nepakankamai įtikinamus. „Šiuose tyrimuose neišskiriama kaukės dėvėtojo kontrolė ir asmeninė apsauga”, - sakė ji.

Dr. Laine teigė, kad naujasis tyrimas pabrėžė būtinybę laikytis kitų atsargumo priemonių, pavyzdžiui, socialinio atsiribojimo. Kaukės „nėra stebuklinga priemonė“, - sakė ji. Yra žmonių, kurie sako: „Man viskas gerai, aš dėviu kaukę. Jie turi suvokti, kad dėvėdami kaukę jie staiga netampa nepažeidžiami infekcijos.”