Gabrielius Landsbergis su kolegomis persistengė

Autorius: BūkimeVieningi.lt Šaltinis: https://bukimevieningi.lt/gabr... 2021-12-21 21:59:00, skaitė 716, komentavo 1

Gabrielius Landsbergis su kolegomis persistengė

„Lietuvos geležinkeliai“ pareiškė, kad JAV sankcijos nėra privalomos

„Lietuvos geležinkeliai“ (LTG) gavo oficialų JAV iždo departamento Užsienio aktyvų kontrolės biuro (OFAC) išaiškinimą, kaip turėtų traktuoti bendrovei „Belaruskalij“ skirtas sankcijas. Apie tai pranešė Lietuvos įmonės spaudos tarnyba.

Ilgalaikę sutartį su „Belaruskalij“ LTG pasirašė 2018 metais, ji galioja iki 2023 metų pabaigos. Kadangi JAV sankcijos nėra taikomos LTG, jų paskelbimas nesuteikia bendrovei teisėto pagrindo stabdyti sutartinių įsipareigojimų vykdymą.

LTG ir „Belaruskalij“ sutartyje numatyta, kad ji gali būti nutraukiama įspėjus apie tai prieš 12 mėnesių. To nepadarius ir LTG nutraukus sutartį anksčiau vienašališkai, kita pusė gali reikalauti atlyginti patirtas sąnaudas ir prarastas pajamas. Teismui patenkinus net ir dalį tokio ieškinio, tai galimai grėstų LTG bankrotu

LTG kreipėsi į OFAC, prašydami aiškinamųjų nurodymų dėl dabartinės ir galimai būsimos verslo veiklos, susijusios su „Belaruskalij“ produkcijos gabenimu per Lietuvą. LTG taip pat prašė patvirtinimo, kad sutartys, nesusijusios su JAV asmenimis ar JAV doleriais atliekamais mokėjimais, nepažeidžia ir ateityje nepažeis sankcijų, kad jos negresia ir negrės LTG baudomis už sankcijų pažeidimus.

„OFAC paskelbtos sankcijos neatrodo tiesiogiai privalomos LTG, nes nėra jokio ryšio su JAV. LTG nėra JAV asmuo, o prašyme pateikta informacija neindikuoja, jog jame minimos sutartys ar su sutartimis susiję mokėjimai yra susiję su JAV asmenimis, tarp kurių būtų JAV finansinės institucijos ar korespondentai. Tačiau, atsižvelgiant į tai, jog subjektai, kurie nepatenka į JAV sankcijų jurisdikciją ir nepaisant to pasirenka laikytis OFAC sankcijų, raginame rizikų vertinimu pagrįstą požiūrį į OFAC sankcijų laikymąsi. Asmenys, dedantys pastangas laikytis OFAC sankcijų, turėtų atsargiai įvertinti susijusį reguliavimą ir sankcijų riziką, susijusią su sandoriu, prieš nuspręsdami imtis veiksmų“, — nurodoma OFAC atsiųstame rašte.

Be to, OFAC pažymėjo, kad antrinės sankcijos šiuo metu nėra taikomos.

Gruodžio pradžioje „Lietuvos geležinkeliai“ konsultavosi su atsakingomis Lietuvos ir JAV valstybinėmis institucijomis, tarp kurių – ir OFAC, dėl gruodžio pradžioje įsigaliojusių Vašingtono sankcijų laikymosi. Situacijai išsiaiškinti buvo pasitelkti ir Lietuvos bei JAV teisininkai. Konsultacijų metu prieita prie išvados, jog JAV paskelbtos sankcijos „Belaruskalij“ Lietuvos subjektams nėra privalomos, LTG ir „Belaruskalij“ atsiskaitymai vyksta eurais, o fiziniai asmenys iš Jungtinių Valstijų sandoryje nedalyvauja.

LTG pažymi, kad ES sankcijos Lietuvoje yra privalomos. Jos galioja tik naujoms sutartims, kurios sudarytos po 2021 metų birželio 25 dienos. „Belaruskalij“ nėra įtrauktas į ES sankcionuotų subjektų sąrašą. Vis dėlto, ES sankcijos draudžia tam tikros rūšies (kodo) kalio chlorido produktų importą. Tokia produkcija sudaro itin nedidelę visos „Belaruskalij“ vežamos produkcijos dalį (iki 20 proc.). Taigi, didžiajai daliai „Belaruskalij“ vežamos produkcijos netaikomos jokios ES sankcijos, o turint galvoje, kad minėtas draudimas netaikomas sutartims, sudarytoms iki 2021 m. birželio 25 d., visos „Belaruskalij“ produkcijos (be išimties) vežimui nėra taikomi jokie ribojimai.

„Lietuvos geležinkeliai“, atsižvelgdami į rizikas ir planuodami veiklos diversifikaciją, iš strateginių krypčių anksčiau šiemet pašalino „Belaruskalij“ krovinius. Baltarusijos bendrovės krovinių srautas bus sustabdytas iškart, kai atsiras tam reikalingas teisinis pagrindas.

Lietuvoje kilo skandalas dėl besitęsiančio trąšų tranzito iš bendrovės „Belaruskalij“ JAV sankcijų fone. „Lietuvos geležinkeliai“ pareiškė, kad Baltarusijos gamintojas jau buvo sumokėjęs avansą ir sutarties nutraukimas Lietuvai gresia rimtais nuostoliais. Po to užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis ir Susisiekimo ministerijos vadovas Marius Skuodis pateikė atsistatydinimo raštus, tačiau premjerė Ingrida Šimonytė pareiškė, kad ministrų kabinetas toliau dirbs esama sudėtimi. Kita vertus, buvo pranešta apie „Lietuvos geležinkelių“ generalinio direktoriaus atsistatydinimą.

Tokį Šimonytės sprendimą pasmerkė šalies prezidentas Gitanas Nausėda ir kiti politikai, tarp jų ir buvęs premjeras Saulius Skvernelis.

Daugelis ekspertų atkreipė dėmesį, kad dėl Baltarusijos tranzito praradimo Lietuvos laukia didžiuliai nuostoliai. Buvęs Susisiekimo ministerijos vadovas, Seimo deputatas Algirdas Butkevičius anksčiau užsiminė, kad Latvija ir Estija nepritars Vilniaus sankcijoms bendrovei „Belaruskalij“. Jis pabrėžė, kad konkurencija tarp šalių uostų ir geležinkelių visada buvo pastebima.

 
SN inf.