Autorius: Mindė Šaltinis: http://ldiena.lt/... 2021-12-22 08:24:00, skaitė 1074, komentavo 9
Atšalus orams Europoje smarkiai išaugo ir taip jau žymus dujų paėmimas iš saugyklų, kurios šiemet pasirodė žymiau mažiau užpildytos nei prieš metus. Todėl dujų kainos auga fantastišku tempu ir muša vieną rekordą po kito, priversdamos europiečius visapusiškai bankrutuoti. Kaip tai nutiko lapkričio pabaigoje Saloje anapus Lamanšo (UK, GB), kur šią žiemą beveik neabejotinai bus rekordinis mirčių nuo sušalimo skaičius.
Šiemet neįgaliais pasiskelbė 18 UK tiekėjų. (žiūr. lent.)
Ofgem protects customers of GOTO Energy (UK) Limited
Ofgem protects customers of Daligas Limited
Ofgem protects customers of Pure Planet and Colorado Energy
Vieno didžiausių Didžiosios Britanijos energetikos rinkos operatorių „Bulb Energy Ltd.“ agonija tęsėsi apie dvi savaites. Dėl to pirmą kartą JK istorijoje Ofgem buvo priverstas nuo 2021 metų lapkričio 25 dieną įvesti specialų administracinio valdymo režimą – (SAR). Specialiojo administravimo įrankis reiškia pirmą priverstinį britoniškos įmonės nacionalizavimą nuo 2008 metų bankų krizės. „Kitų finansavimo variantų nėra, – per posėdį pareiškė teisėjas. Valstybinis finansavimas - „vienintelis šou mieste“.
Uhu, jei vartotojai negali susimokėti už dujas - energijos rinkoje didelės-didelės problemos. Tuo labiau, kad ir tų pačių dujų gali neužtekti iki balandžio mėnesio – viskas galiausiai priklausys nuo oro.
Dujų paėmimas iš požeminių saugyklų Europoje muša istorinius rekordus.
Remiantis asociacijos "Gas Infrastructure Europe" stebėjimais, atliekamais nuo 2011 m., dujų paėmimas iš požeminių saugyklų Europoje maksimumą pasieks 2021 metų lapkritį. Šis lapkritis pasitaikė rekordiškai šaltas. Paskutinį kartą toks atšalimas buvo stebėtas 2016 metais, ir būtent tada buvo užfiksuotas ankstesnis dujų paėmimo iš PDS Europoje rekordas – 11,26 mlrd kubinių metrų. Asociacija pažymi, kad šiemet iš požeminių dujų saugyklų (PDS) gali būti paimta beveik 12 mlrd. kubinių metrų dujų. Palyginimui: prieš metus buvo paimta tik 8,85 mlrd.
Nenuostabu, kad energijos kainos šokinėja kaip blusos keptuvėje, ir tarp kitko vis aukščiau ir aukščiau. Staugimas šįryt, dujų ateities sandorių (fjučersų) kainos Europoje viršijo 2000 USD už tūkstantį kubinių metrų ir pasiekė naują visų laikų rekordą.
Londono ICE biržos duomenimis, pirmą kartą nuo spalio 6 d., kada buvo pasiektas istorinis rekordas, fjučersų kainos Europoje viršijo 1900 USD už tūkstantį kubinių metrų, išaugo 11 procentų. TTF indekso sausio mėnesio fjučersų kaina prekybos sesijos pradžioje priartėjo prie 1800 dolerių lygio, dienos bėgyje svyravo ir 12.58 val. Wilno laiku pakilo iki 1906.7 USD, o tai yra 11% didesnė už dieną prieš apskaičiuotą kainą ( 1716,7 USD).
Tačiau tai toli gražu ne riba, arčiau dienos pabaigos, dujų kainos Europoje pasiekė 2200 USD už 1000 kubinių metrų.
ICE biržos duomenimis, gruodžio 21 d., sausio mėnesio fjučersų (ateities sandorių) kaina olandiškame TTF centre išaugo iki 2 224 USD už 1 000 kubinių metrų, nors vėliau pasikoregavo iki šiek tiek mažesnio nei 2200 USD lygio.
O svarbiausia, kad tų dujų nėra fiziškai – „Gazprom“ netiekia papildomų kiekių viršijančių sutarties ribas, pas norvegus irgi su dujomis riesta, amerikoniškos SGD jau tapo kažkuo pasakišku, o SGD iš kitų šalių pagrinde keliauja į Aziją – kur jos kainuoja žymiai brangiau. Tad netrukus mes tikriausiai išvysime dar didesnius skaičius – 2500 baksų tai tikrai (vienas įžymus ekonomistas pranašavo sausio-vasario mėnesį 3000 $). Ir tikrai ne kiekvienas galės sau tai leisti. Naujoji energetinė krizė JevroSojūzo vartotojams kainuos 350 milijardų eurų – ir tai yra tik minimumas, o greičiausiai net ir daugiau.
Apskritai, dagyventi iki žiemos- tai tik apgailėtina pradžia. Skaičiuosime pavasarį tuos, kas ją pergyvens.
Elektros kainos Europoje viršijo 400 eurų už MWh
Elektroenergijos kaina rinkoje (gruodžio 21 dienai) eilėje JevroSojūzo šalių perkopė 400 eurų už MW/val ribą, ką rodo „Nord Pool“ elektros energijos biržos duomenys. Pagal „Nord Pool“ duomenis, antradienį, gruodžio 21 dieną, Vokietijoje vidutinė kaina buvo 431,98 euro už MW/val, Prancūzijoje – 442,88 euro, Olandijoje – 429,84 euro, Belgijoje – 432,99 euro, Austrijoje – 434,34 euro už MW/val. Prieš metus, 2020 metų gruodžio 21 dieną, kainos buvo vidutiniškai 4-4,5 karto mažesnės: Vokietijoje - 94,57 euro už MW/val, Prancūzijoje - 105,95 euro, Olandijoje - 100,19 euro, Belgijoje - 101,59 euro, Austrijoje - 104,14 euro už MW/val.
Ir štai esant tokiai situacijai Vokietija staiga panoro patirti kažką keisto (ekstremalaus). Žiemos įkarštyje ji uždaro savo AES ir TEC, šilumines termoelektrines, bendroje sumoje iš viso tai 14 blokų - 3 AES ir 11 anglinių šiluminių elektrinių, TEC. Šalis neteks 6,4 GW galios generacinių pajėgumų (žalieji-vokiškieji armonautai reiškiasi).
Beje, „NordPool“ duomenimis, didmeniniais elektros energijos tiekimais biržoje Vokietijai gruodžio 15 dienai buvo prekiaujama po 295 eurus už MW/val. „Tuo pačiu metu Prancūzijoje, Šveicarijoje, Austrijoje, Italijoje, Slovėnijoje, Kroatijoje, Serbijoje ir Vengrijoje tiekimo dieną į priekį kaina pakilo virš 300 eurų už MW/val.
Neblogai kaina šoktelėjo per savaitę – nuo 295 iki 432 eurų? Beveik pusantro karto. Ir panašu, kad kaip dainuojama senoje populiarioje dainelėje "то ли еще будет - ой-ой-ой!!"
Linksmų jums Kalėdų, brangūs europiečiai.
Švęskite.. kol dar galite.