Branduoliniai ginklai Baltarusijoje: "Iskander", "Cirkon" ar "Sarmat"

Autorius: Sputnik Šaltinis: https://sputniknews.lt/2021122... 2021-12-27 22:09:00, skaitė 590, komentavo 1

Branduoliniai ginklai Baltarusijoje:

Minską ir Maskvą vienija bendri saugumo interesai, ekonominės ir karinės plėtros instrumentai

Tuo tarpu Baltarusija išlaikė strateginės ginkluotės dislokavimo ir eksploatavimo infrastruktūrą, o Rusija neatmeta respublikos grąžinimo į "branduolinį klubą". Gruodžio 20 d. Rusijos prezidento spaudos sekretorius Dmitrijus Peskovas padarė prielaidą, kad galimi "visi variantai" Rusijos branduolinių ginklų dislokavimui Baltarusijoje, siekiant "subalansuoti" situaciją, jei NATO dislokuotų branduolinius ginklus prie sąjunginės valstybės sienų.

uo tarpu Baltarusija išlaikė strateginės ginkluotės dislokavimo ir eksploatavimo infrastruktūrą, o Rusija neatmeta respublikos grąžinimo į "branduolinį klubą". Gruodžio 20 d. Rusijos prezidento spaudos sekretorius Dmitrijus Peskovas padarė prielaidą, kad galimi "visi variantai" Rusijos branduolinių ginklų dislokavimui Baltarusijoje, siekiant "subalansuoti" situaciją, jei NATO dislokuotų branduolinius ginklus prie sąjunginės valstybės sienų.

"Liublino trikampio“ (Lenkija, Lietuva, Ukraina) karinis-politinis svoris Europoje artėja prie nulio. JAV branduolinių ginklų atsiradimas „į rytus nuo Vokietijos“, tai yra, Lenkijoje, sukels skubų pakartotinį Rusijos raketų taikymą ir paleidimo aikštelių dislokavimą į vakarus nuo Bresto. Kovinių galvučių skrydžio laiko į Aljanso sprendimų priėmimo centrus sutrumpinimui.

 
JAV ir NATO Rytų Europoje atsidūrė "cugcvango" situacijoje – dabar bet koks žingsnis veda prie padėties pablogėjimo ir neišvengiamo partijos praradimo. Rusijos delegacijos vadovas Vienoje derybose dėl karinio saugumo ir ginkluotės kontrolės Konstantinas Gavrilovas gruodžio 20 d. pareiškė, kad tolesnis "NATO puolimas" sukels "karinį-techninį ir karinį Rusijos atsaką".
Baltarusija taip pat ruošiasi "kirsti figūras". Ir vis dėlto, kiek pagrįstas Rusijos branduolinių ginklų dislokavimas Baltarusijos teritorijoje – strategiškai, taktiškai, technologiškai?
Tikėtina ir neakivaizdu Rusija pasisako už taikų tarptautinių problemų sprendimą. Pasauliniam saugumui stiprinti gruodžio 17 dieną Maskva Vašingtonui (nes NATO yra tik JAV instrumentas) pasiūlė iš esmės naujas žaidimo taisykles, teisiškai privalomų abipusių įsipareigojimų sistemą – sutarčių dėl saugumo garantijų projektus.
Gruodžio 21 dieną Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas Gynybos ministerijos kolegijoje pakartojo, kad Rusija nenori kraujo praliejimo, o klausimus ketina spręsti politinėmis ir diplomatinėmis priemonėmis. Todėl jis tikisi iš JAV gauti aiškų ir išsamų atsakymą į savo pasiūlymus dėl saugumo garantijų.
Jei Baltiesiems rūmams užteks politinės išminties, Pentagono ir jo sąjungininkų Europoje kariai nenukentės. Priešingu atveju Maskva ir Minskas pradės įgyvendinti "įvairius variantus", tame tarpe ir branduolines raketas. Logiška manyti, kad "atsako kardas" atitiks grasinimų mastą. Sausio mėnesį prasidės viso ciklo tarpžemyninių balistinių raketų "Sarmat" bandomieji skrydžiai.

Naujasis kompleksas kovines pareigas pradės 2022 m. pabaigoje (jis pakeis Strateginių raketų pajėgų sunkiąsias raketas "Vojevoda"). TBR su JU-71 tipo viršgarsiniais blokais gali būti naudojamos kaip didelio tikslumo nebranduoliniai ginklai. Esant maždaug 15 machų (septynių kilometrų per sekundę) greičiui atmosferoje, bloko kinetinė energija užtikrina branduoliniam smūgiui būdingą sunaikinimą, tik be radiacijos.

 
Didžiulis viršgarsinių manevrinių kovinių galvučių privalumas – galimybė labai tiksliai koreguoti trajektoriją, skristi į objektų (sprendimų priėmimo centrų) "langą" už tūkstančių kilometrų nuo paleidimo vietos.
Didžioji Britanija jau puola į neviltį. Tačiau 200 tonų TBR "Sarmat", kurių nuotolis yra iki 18 000 kilometrų, Baltarusijai yra pertekliniai. Tokias raketas patogiau ir saugiau paleisti iš Sibiro.
Viršgarsinė raketa "Cirkon" daugiau nei 1000 kilometrų įveikia per šešias minutes, manevruojant tankiuose atmosferos sluoksniuose (dėl nuosavo variklio traukos, neišeinant į kosmosą). Sparnuotos "Cirkon" yra unifikuotos didelio tikslumo sausumos ir jūros taikinių sunaikinimui, o svarbiausia – Rusijoje kuriama antžeminė versija. Tokia raketa iš Bresto srities galėtų labai greitai nuskristi į Briuselį, o iki Varšuvos – 160 kilometrų – viena skrydžio minutė.
 
"Cirkon" Rusijos kariuomenėje pasirodys 2022 m., o Baltarusijos viršgarsinės perspektyvos tampa aiškesnės. Dar tikroviškiau atrodo Rusijos taktinių raketų sistemų "Iskander-M" (kurių nuotolis yra 500 kilometrų) dislokavimas Baltarusijos teritorijoje, garantuojantis triuškinantį viršgarsinį (šešių machų) atsaką agresyviems Europos kaimynams.
Bresto ir Gardino regionų pasienio zonoje išsibarstę "Iskander" galėtų labai efektyviai atremti NATO "suvaržymą" ir sugrąžinti "partneres" į daugiapolio pasaulio realybę. Kalbant apie viršgarsinių kovinių galvučių branduolinę įrangą, Baltarusija turi tiek pat teisių dislokuoti ir naudoti taktinius termobranduolinius ginklus, kiek ir branduolinė Belgija, Vokietija, Italija, Nyderlandai ir Turkija.
Minėtose šalyse JAV saugoma apie 200 B61 tipo vandenilinių bombų, kurių bendras išeigas yra 18 megatonų (900 Hirosimos), kurios yra nuolat pasirengusios naudoti šiuos ginklus prevenciškai, tai yra pirmosios. "Military Watch" teigia: "JAV taikosi į Baltarusiją intensyviai žvalgybai, Rusija dislokuoja branduolinius bombonešius, kad apsaugotų sąjungininką".

Išaugo JAV žvalgybinių ir strateginių aviacijos skrydžių intensyvumas Lenkijos oro erdvėje, prie Baltarusijos valstybinės sienos. Taip pat dalyvauja 4 000 amerikiečių karių, o naujas susitarimas tarp Vašingtono ir Varšuvos leidžia dislokuoti 20 000 Pentagono kovotojų Lenkijos teritorijoje.

 
Lenkijos planuojami 133 milijardų dolerių JAV ginklų pirkimui 2021–2035 metais taip pat kelia grėsmę Baltarusijai. Minskas yra pasirengęs griežtai reaguoti į JAV vidutinio ir trumpesnio nuotolio raketų dislokavimą Rytų Europoje. Baltarusijos sąjunga su Rusija "partneriams" žada daug staigmenų, kurių pagrindinė – garantuotas bent vieną taktinę branduolinę bombą panaudojusių agresorių sunaikinimas.
 
Priminsiu, kad Rusijos Federacijos aukštųjų technologijų branduolinė triada užtikrina aukštą 6255 specialiųjų kovinių galvučių patvarumą. Vykdant vis labiau tikėtiną Rusijos ir Baltarusijos operaciją, kuria siekiama priversti agresorių laikytis taikos, užsitęsęs pasipriešinimas taps beprasmis.
Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.