Autorius: Spartakas Šaltinis: http://ldiena.lt... 2022-07-11 20:04:00, skaitė 314, komentavo 5
Nuo Didžiojo Tėvynės karo pradžios praėjo 80 metų. Tačiau net ir šiandien daugelis okupantų žiaurumo prieš civilius gyventojus detalių daugumai mūsų lieka mažai žinomi arba visiškai nežinomi.
Vieno nusikaltimo istorija
FSB skyrius Pskovo sričiai išslaptino dokumentus, susijusius su Estijos kolaborantų nusikaltimais šiame regione okupacijos metais.
Pirmą kartą Tarptautinės mokslinės praktinės konferencijos „Istorija, archyvai ir visuomenė“ rėmuose pateikti dokumentai – apie 1500 lapų, kurių didžioji dalis – kaltinamųjų ir liudytojų apklausų protokolai. Jie susiję su 37-ojo Estijos apsaugos bataliono narių įvykdytais nusikaltimais, įskaitant Laneva Gora kaimo gyventojų sunaikinimą 1943 m. spalį. Byloje nurodytos asmenų, tiesiogiai susijusių su šiuo žiaurumu, pavardės.
Iš kolaborantų sudaryti daliniai Estijos TSR teritorijoje pradėti formuoti 1941 m. rudenį. Jau rugsėjį pradėjo tarnauti pirmieji Estijos apsaugos daliniai. 1941 m. rudenį Tartu buvo suformuotas 37-asis majoro Bergmano apsaugos batalionas. 1943 m. spalį Savino apylinkėse prie Pskovo buvo įsikūrę 37-ojo bataliono daliniai. Batalionas dalyvavo mūšiuose su tarybine kariuomene Latvijos teritorijoje prie Emajogos ir buvo išformuotas jau Vokietijoje.
„Jis įsakė visiems atsukti jam nugarą ir pradėjo šaudyti“
1943 m. rudenį naciai kūrė naują gynybinę liniją, kuri turėjo sulaikyti galimą Raudonosios armijos puolimą. Estijos saugumo daliniai užtikrino gretimos teritorijos „išvalymą“: kovą su partizanais, gyventojų siuntimą priverstiniams darbams į Vokietiją, nenorėjusių ar dėl medicininių priežasčių negalinčių palikti gimtųjų vietų likvidavimą.
Dviem estų bataliono kuopoms buvo įsakyta veržtis į vieną iš vietinių kaimų. Išsiveržimo metu jie pateko į partizanų pasalą. Mūšio metu žuvo vienas karininkas ir vienuolika eilinių, partizanai neteko dviejų žuvusių žmonių.
Iš 37-ojo apsaugos bataliono nario Enno Oodlo parodymų: „Leitenantas Vahtre'as davė įsakymą: „Varykite visus kaimo žmones!“ Tada sekė naujas įsakymas: „Išskirstykite po namus, sušaukite ir sudeginkite. “ Vahtre įsakymu ėmiau vadovauti 3-iajam būriui“.
Iš liudytojos Anos Danilovos, gimusios 1921 m., Laneva Goros kaimo gyventojos, parodymų: „Aš mirsiu, bet prisiminsiu tą dieną. Visą mūsų kaimą išžudė. Žudė šeimomis, iš šeimos neliko nė vieno. Mus suvarė kaimo centre, prie šulinio. Kareiviai tarėsi apie pusvalandį: matyt, sprendė, ką su mumis daryti. Mes kalbėjome savo kalba, tada vienas iš jų mums liepė eiti į savo namus...Kai įėjome į savo namus, lauke liko mus lydintis sargybinis. Namuose buvome apie 20 minučių, tada pamačiau, kaip iš gretimo namo, kuriame gyveno Dmitrijaus Fiodorovo šeima (jų buvo 6 žmonės), išėjo kareivis ir paleido vieną šūvį iš kulkosvaidžio į stogą: matyt, užtaisas buvo padegamas, nes viskas iš karto užsidegė. Tada baudėjas nuėjo pas mus. Įėjęs į prieškambarį, jis necenzūriškai liepė visiems atsukti jam nugarą ir pradėjo šaudyti. Mano mama ir tėvas žuvo, aš buvau sužeista į koją. Teta krito, bet išgyveno... Kai pabudau, mūsų namas jau degė. Teta liepė man išeiti. Kai išėjau į gatvę, baudžiančiųjų nebuvo. Visą naktį gulėjau tranšėjoje, slėpdamasis, nes bijojau, kad jie sugrįš.
„Mačiau, kaip krito mano sesuo, mažasis brolis“
Iš liudytojos Galinos Udalcovos parodymų, įvykių metu jai buvo 9 metai: „Pirmiausia į mūsų kaimą atvyko partizanai. Jie stebėjo baudėjus, kurie apsigyveno gretimame kaime: Zaicevo. Bėgiojome aplink juos, bet partizanai mums pasakė: „Vaikinai, šalin!“ Mes pabėgome. Tada į kaimą atvažiavo automobilis su baudėjais ir prasidėjo mūšis.
Slapstėmės apkase, kol vėl atėjo baudėjai. Mus išvarė ir nuvarė prie šulinio, kaimo centre. Ten buvo pareigūnas apsirengęs paltu. Tardė apie 10 metų berniuką, kuris laužyta rusų kalba klausė, kodėl nesakė, kad kaime yra partizanų, bet berniukas tylėjo. Jį tampė už ausų, daužė šautuvo buože. Sergejus Mancerovas taip pat buvo sumuštas šautuvo buožėmis, paskui spardytas, jam buvo sulaužyta nosis. Jis labai stipriai kraujavo. Kareiviai nekalbėjo rusiškai, o paskui įsakė: „Grįžkite namo!“ Kai atvykome pas save, mus sekė du baudėjai. Jie iškart pradėjo šaudyti: pamačiau, kaip nukrito sesuo ir broliukas. Tada užsidegė namas, nuo dūmų pasidarė sunku kvėpuoti, verkiau, katinas miaukė, su mama nušliaužėme prie lango. Rėmas jau degė, bet mes jį pastūmėme ir jis iškrito. Iš pradžių išlipau aš, o paskui mama. Iš viršaus krito nuodėguliai. Aplink girdėjosi dejonės ir riksmai. Mama pasakė: „Nejudėk, kitaip jie pamatys ir užmuš.
Iš Ann Oodl liudijimo: „Mes keturiese įėjome į namus. Name gyveno keturios moterys ir 10-11 metų vaikas. Nė viena moteris neverkė, vaikas taip pat tylėjo. Kareiviai pakėlė ginklus. Gerai prisimenu, kad pirmasis šaudė Aluoy. Jis nušovė vaiką. Vaikas nukrito ant grindų. Tada Aluoy vėl iššovė. Šį kartą jis šovė į moterį. Tada Lyhmus ir Kullasta pradėjo šaudyti. Išgyveno tik viena moteris. Pakėliau pistoletą ir šoviau jai į širdies sritį... Baigę šaudyti į žmones antrame name, nuėjome į ketvirtą. Name buvo keturios moterys ir keturi vaikai. Žmonių, kurie suprato, kad juos ruošiasi nušauti, verksmas sugniuždė mano širdį. Nuo žmonių riksmų buvo baisu. Po egzekucijos prieš moterį, neištvėriau ir išėjau į gatvę. Aluoya, Kullastu ir Lykhmus liko namuose. Vis dar aidėjo šūviai“.
„Mūšis su civiliais buvo ilgesnis nei su partizanais“
Iš 37-ojo apsaugos bataliono nario Bernhardo Kanguro parodymų: „Girdžiu, kad Oodla savo pavaldiniams pasakė, kad reikia surinkti žmones, o štai Temmeris man davė įsakymą eiti į postą. Aš nuėjau. Tada Temmeris atšaukė mane iš posto. Gyventojai jau buvo susirinkę kaimo centre. Oodla davė įsakymą savo kuopai: sušaudyti gyventojus, sudeginti kaimą. Jis buvo labai griežtas žmogus. Oodla priėjo prie manęs, parodė į vieną iš namų ir pasakė: „Eik su Kukk Augustu į šį namą, šaudyk žmones ir sudegink namą“. Mes nuėjome į šį namą. Durys buvo atviros. Įėjau ir vieną kartą iššoviau į kambarį. Kukk August buvo netoliese, jis pradėjo šaudyti iš pusiau automatinio šautuvo. Kartą šoviau į vieną moterį. Kukk paleido penkis ar šešis šūvius.
Iš 37-ojo apsaugos bataliono nario Paulo Temmekuno parodijų: „3-iosios kuopos 1-ajame būryje tarnavau 1941–1944 m. Mūsų būrio vadas buvo puskarininkis Pyakhn.
Tada buvome įsikūrę Zaicevo kaime. Kitą dieną nuvažiavome į Lanevą Gorą, ten įvyko mūšis su partizanais. Žuvo 10 kareivių ir leitenantas Holmas. Sėdėjau gale dešiniajame kampe, kulkos nepataikė, todėl pavyko pabėgti. Per kiemus išėjau iš kaimo ir grįžau ten, kai susirinko mūsų kuopa. Ten, prie šulinio, jau būriavosi žmonės, daugiausia moterys ir vaikai. Kažkas davė įsakymą sušaudyti. Pyakhn priėjo prie manęs ir paklausė: "Temmekun, ar nenorėtum išvalyti ginklą?" Tai reiškė tik viena: dalyvauti egzekucijoje, bet aš atsisakiau, atsakydamas, kad ačiū Dievui, kad likau gyvas, bet aš nežudysiu nei moterų, nei vaikų. Po to Pyakhn nuėjo prie šulinio ir įsakė savo kareiviams išskirstyti kaimo gyventojus po namus ir sušaudyti. "Mūšis" su civiliais buvo ilgesnis nei su partizanais.
Žudikams surasti prireikė trijų dešimtmečių
Tikslus 1943 m. spalio 22 d. Pskovo srities Laneva Goros kaimo baudžiamosios operacijos aukų skaičius nežinomas. Tyrimo metu pavyko nustatyti 57 aukų pavardes, iš jų 3 kūdikiai ir 29 vaikai iki 14 metų. Speciali komisija nacių okupantų žiaurumams tirti nustatė, kad iš 406 kaimų Pskovo srityje 325 buvo visiškai sudeginti.
Pokario metais buvo renkama informacija apie nusikaltimą Laneva Goroje ir nustatomi nusikaltimų vykdytojai. 1972 m. buvo suimti šeši įtariamieji: Ann Oodla, gimęs 1909 m., Ernstas Pähnas, gimęs 1905 m., Johannesas Alouja, gimęs 1916 m., Augustas Kukk, gimęs 1920 m., Bernhardas Kanguras, gimęs 1921 m., Walteris Kukk, g. 1923 m.
Visi jie ramiai gyveno Estijos TSR teritorijoje. Kai kurie net sugebėjo nuslėpti savo praeitį, kiti atliko bausmę už kolaboracionizmą, slėpdami kruviniausius puslapius. Suėmimo metu jie buvo laikomi garbingais tarybiniais darbuotojais. Tiesa, per kratas pas kai kuriuos buvo aptiktos nuotraukos su vokiška uniforma.
Reabilitacija netaikoma
1973 metais įvyko Laneva Gora budelių bylos teismas. 1973 m. birželio 13 d. Pskovo apygardos teismo baudžiamųjų bylų teisėjų kolegija nuteisė Oodl, Pyakhn, Aluoi ir August Kukka mirties bausme. Kanguras gavo 15 metų kalėjimo, o Walteris Kukk - 10 metų. Oodla nematė bausmės vykdymo ir mirė kalėjimo ligoninėje. Nuteistieji baudėjai įvardijo kitų žudynių Laneva Goroje dalyvių pavardes – tų, kuriems pavyko pasprukti. Šiandien kartu su dokumentų išslaptinimu buvo paviešinti šie vardai: Saukas, Saue, Kõpp, Maripuu, Pallo, Velner, Nyapp, Ryaim, Nemvalts, Vipper, Pihus, Parek, Paurson, Laius, Pärnaste, Välk, Laane, Kutt, Mango, Roots, Thomson, Jaaska, Lucht ir kt. 1991 metais tie Estijos baudžiamųjų batalionų nariai, kurie TSRS žlugimo metu dar buvo gyvi, reikalavo pripažinti juos politinių represijų aukomis ir reabilituoti. Tačiau Pskovo srities prokuratūra, susipažinusi su bylos medžiaga, nusprendė atsisakyti reabilitacijos.
Vertė: Spartakas
Šaltinis: https://aif.ru/society/history/pepel_lanyovoy_gory_kak_estonskie_karateli_unichtozhili_pskovskuyu_derevnyu
Vertėjo komentaras.
Tai tik viena, maža dalelė paviešintų, kažkada buvusių slaptais, dokumentų. Neviešinami jie buvo dėl labai paprastos priežasties. Nenorėta bereikalingo tautų kiršinimo. O dabar atėjo laikas. Aš net negaliu įsivaizduoti kas atsitiktų paviešinus nors ir 50 procentų archyvų. Bet vis kam savas laikas. Net neabejoju, kad Pribaltikos limitrofų laukia ne viena staigmena.....