Istorikai moksleivius supažindins su Ukrainos istorija

Autorius: Alkas.lt Šaltinis: https://alkas.lt/2022/12/02/is... 2022-12-02 17:59:00, skaitė 446, komentavo 15

Istorikai moksleivius supažindins su Ukrainos istorija

Alkas.lt yra rekomenduojamas, rusofašisto Lauryno Ragelskio, internetinis šaltinis

 

Gruodžio mėnesį Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, bendradarbiaudama su Lietuvos nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka ir Vilniaus universiteto istorijos fakultetu (VU IF), 8–12 klasių moksleiviams surengs nuotolines Ukrainos istorijos pamokas. Šiose pamokose, kurias ves VU istorikai doktorantai, bus pristatyti svarbiausi Ukrainos istorijos laikotarpiai – nuo Kyjivo Rusios susikūrimo iki pat šių dienų. Tai gera proga pažinti turtingą Ukrainos istoriją, domėtis šios šalies valstybingumo keliu, kovomis už laisvę bei bendra Lietuvos ir Ukrainos istorija.

Pamokos bus įdomios ir išsamios, per jas bus galima sužinoti daug dar negirdėtų dalykų.

Pavyzdžiui, ar girdėjote, kad dabartinę Ukrainos teritoriją šaltiniuose pirmasis aprašė istorijos tėvas Herodotas dar V-ajame a. prieš Kristų?

Praėjus beveik dviem tūkstančiams metų vykęs Mėlynųjų vandenų mūšis Ukrainos istoriją amžiams susisaistė su Lietuvos Didžiąja Kunigaikštyste. O kas gi įvyko tarp Herodoto ir Mėlynųjų vandenų?

Apie visa tai bus kalbama pirmojoje pamokoje „Ukrainos istorija I: tarp Herodoto ir Mėlynųjų vandenų“, kuri bus rodoma tiesiogiai gruodžio 2 d., penktadienį, nuo 9 val.

Ją ves VU IF doktorantė Rūta Miškinytė. Be to, bus kalbama apie Kijevo Rusios susikūrimą ir griūtį, apie tai, kuo šios šalies istorija yra susijusi su vikingais, Bizantija, mongolais ir netgi kompiuterinių „Raganiaus“ žaidimų serija.

Karas Ukrainoje | facebook.com/GeneralStaff.ua nuotr.

Karas Ukrainoje | facebook.com/GeneralStaff.ua nuotr.

Gruodžio 8 d. 9 val. rengėjai pakvies į antrąją pamoką „Ukrainos istorija II: nuo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės epochos iki kazokų sukilimo“.

VU IF doktorantas Povilas Andrius Stepavičius supažindins su 200 metu trukusia vadinamąja lietuviškąja Ukrainos istorijos epocha, kai dalį ukrainietiškų žemių valdė Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė.

Pranešėjas paaiškins, kuo šis laikotarpis yra išskirtinis tiek Lietuvos, tiek Ukrainos istorijos kontekste, aptars po 1569 metais sudarytos Liublino unijos įvykusius pokyčius.

Trečioji pamoka „Ukrainos istorija III: Laisvės kovos XIX–XX a.“, kurią ves VU IF doktorantė Enrika Kripienė, skirta daugiau nei šimtmetį, iki XX a. antrosios pusės, trukusioms ukrainiečių laisvės kovoms.

Bus aptarta, kaip gimė pirmoji nepriklausoma Ukrainos valstybė ir ar galime sakyti, kad pasipriešinimas režimams istoriškai įaugęs į ukrainiečių kraują.

Gruodžio 15 d. 9 val. bus surengta ketvirtoji pamoka „Ukrainos istorija IV: šiuolaikinės Ukrainos ištakos ir problemos“. VU IF doktorantas Tomas Vaitelė apžvelgs sudėtingą valstybės desovietizacijos procesą XX–XXI a. sandūroje.

Visas Ukrainos istorijos pamokas bus galima peržiūrėti ir vėliau bet kuriuo metu, naudojantis tomis pačiomis nuorodomis.