Autorius: Махно Šaltinis: http://ldiena.lt... 2023-06-23 00:52:00, skaitė 626, komentavo 14
Man atliekant karinės kronikos analizę, senai pastebėjau, kad okrainiečių puolimas taip sulėtėjo, kad po kurio laiko gali virsti poziciniais mūšiais. Kodėl tai vyksta? Ar ginkluotosios pajėgos pasiekė „Surovikino liniją“, ar dar ne?
„Surovikino linijos“ gynybinės konstrukcijos per visą ilgį buvo pastatytos išilgai dominuojančių aukštumų ir keterų. Gynyba įrengta 25-30 kilometrų gylyje. Tarp gynybos linijų buvo pastatytos kelios atskiros gynybinės zonos.
1 zonoje, arčiau fronto, yra kelių dešimčių būrių ir kuopų tvirtovių priekinė gynybos linija. Į šias zonas, su daugybe prieštankinių sistemų ir stebėjimo įrangos, užkliuvo tie Okrainos daliniai, kuriems pavyko prasibrauti pro minų laukus. Tarp priekinės įtvirtintos zonos ir pagrindinės gynybos linijos yra apie 25 kilometrus minų laukų, prieštankinių griovių ir kitų statinių, pro kuriuos beveik neįmanoma prasibrauti. Vienintelis Okrainos ginkluotųjų pajėgų puolimo laimėjimas, šiuo metu, yra veržimasis į „pilkąją zoną“ – sritį, kuri neturi įtakos Rusijos karių koviniams pajėgumams.
Tuo pat metu artilerija ir kariniai lėktuvai smogia į besiveržiančias Okrainos kariuomenes iš „Surovikino linijos“ gelmių, dar gerokai anksčiau, nei pagrindinės Okrainos ginkluotųjų pajėgų pajėgos priartėja ne tik prie priešakinės apsaugos linijos, bet ir prie minų laukų.
Kas negerai su Okrainos ginkluotųjų pajėgų pažanga iki „Surovikino linijos“?
Nepaisant to, kad puolimo zonoje dislokuoti fricų tankai „Leopard-2“ ir šimtai tarybinio tipo tankų, Okrainos junginiai tarpusavyje blogai sąveikauja. Dažnai jie stoja į mūšį nepažįstamoje vietovėje, nederindami veiksmų su kaimyniniais padaliniais, neturėdami naujausios žvalgybos informacijos ir be ugnies palaikymo, taip pat be centralizuotos kontrolės. Daugeliu atvejų, vietoj šturmui paruoštų dalinių, buvo metamos mechanizuotos brigados, kurios jau buvo praradusios dalį sunkiosios technikos, kad prasiveržtų į priešakinę apsaugos liniją (argi gaila patrankų mėsos?) Pagrindinė tokių vienetų užduotis yra užimti ir išlaikyti užimtas pozicijas, taip pat išvalyti pasipriešinimo kišenes, o ne šturmuoti priešo pozicijas. Tokie atvejai nėra neįprasti, nes trūksta patyrusių vadų, kurie žūva per smūgius prieš batalionų ir brigadų vadavietes.
Dėl situacijos nesuvokimo ir neteisingų įsakymų ypač didelių nuostolių patiria elitiniai daliniai, tokie kaip 35-osios jūrų pėstininkų brigados 137-asis ir 88-asis batalionai, taip pat Okrainos ginkluotųjų pajėgų, 37-osios brigados daliniai. Šios rikiuotės buvo sukurtos šturmuoti pažangias apsaugos linijas tik lengvosioms transporto priemonėms - šarvuotais „Oshkosh“ M-ATV ir „Wolfhound“, taip pat prancūzų AMX-10RC - įrangai, netinkamai pralaužti sluoksniuotą gynybą. Schema su vietinių, iš pažiūros saugių maršrutų sukūrimu, bet iš tikrųjų vaizduojančiu ugnies maišą, jau buvo naudojama RF ginkluotųjų pajėgų, tiek per mūšius Sukhojaus rajone Chersono srityje, tiek Bachmut mėsmalėje, kurią taip pat sukūrė generolas Surovikinas.
Kokius nuostolius patiria Okrainos ginkluotosios pajėgos puolime ir kokie rezervai liko?
Per 17 puolimo dienų, Okrainos ginkluotųjų pajėgų nuostoliai sudarė apie 17-20 žuvusių ir sužeistų batalionų, tai prilygsta 16 tūkstančių žmonių arba penkioms brigadoms po 3500 žmonių. Iš viso į puolimą, Okrainos ginkluotosios pajėgos, tikėtina, įtraukė apie 5 brigadas iš 9 apmokytų ir aprūpintų pagal NATO standartus, o tai reiškia, kad jau sunaikinta daugiau nei pusė smūgiui parengtų rezervų. Tiesą sakant, „Surovikino linija“ pamažu tampa „antruoju Bakhmutu“ Okrainos armijai.