Autorius: Algimantas Lebionka Šaltinis: http://lebionka.blogspot.com/2... 2023-10-16 16:41:00, skaitė 897, komentavo 1
https://www.scottritterextra.com/p/why-i-no-longer-stand-with-israel
"Užpuolikai atėjo auštant ir greitai užėmė miestą. Vyrai buvo atskirti nuo moterų ir sušaudyti. Vienas iš užpuolikų, atidaręs vieno iš namų duris, rado ten stovintį seną vyrą. Jis jį nušovė. Jam patiko jį nušauti, - vėliau pasakojo užpuolimo liudininkas.
Netrukus miestas ištuštėjo - visi 5 000 gyventojų buvo nužudyti arba ištremti, o tie, kurie liko gyvi, susodinti į sunkvežimius ir išvežti į Gazą. Tušti namai buvo apiplėšti. Mes buvome labai laimingi, - vėliau sakė vienas iš dalyvių. "Jei jūs to nepasiimsite, tai padarys kas nors kitas. Tu nejauti, kad turi tai atiduoti. Jie negrįždavo atgal'."
Tai skamba tarsi pasakojimas iš pirmųjų šiandieninių laikraščių puslapių, viena iš daugelio tokių istorijų - jų per daug, kad būtų galima suskaičiuoti - aprašant žiaurumus, kuriuos patyrė civiliai gyventojai Izraelio miestuose ir Kibucuose, besiribojančiuose su "Hamas" kontroliuojamu Gazos ruožu.
Bet taip nėra. Tai yra Yaakovo Sharetto, vieno iš Izraelio tėvų, Izraelio nepriklausomybės deklaracijos signataro, pirmojo Izraelio užsienio reikalų ministro ir antrojo ministro pirmininko, sūnaus Moshe Sharetto prisiminimai. Yaakov Sharett pasakojo, kaip 1948 m. Izraelio nepriklausomybės karo metu Izraelio kariai užėmė arabų miestą Bersheeba.
https://www.youtube.com/watch?v=mELJQKCcsHA
https://youtu.be/Hv6F-1XnKLg?si=xvNABANFtlECelzZ
Scott Ritter aptars šį straipsnį ir atsakys į žiūrovų klausimus laidos "Klauskite inspektoriaus" 106 epizode (video anglų ir rusų kalbomis).
1946 m., būdamas jaunas kareivis ir tarnaudamas Negevo dykumoje, Sharett'as buvo paskirtas vienos iš vienuolikos kareivių komandų vadu - tai buvo dalis slapto "11 punktų plano", kuriuo buvo siekiama Negevo dykumoje įkurti žydų forpostus, kurie būtų strateginė atrama regione, kai prasidėtų numatomas Izraelio sionistų ir arabų karas.
Iki 1948 m. egzistavęs sionizmas buvo judėjimas už žydų tautos atkūrimą biblinio Izraelio teritorijoje. Kaip politinis judėjimas, Sionistų organizacija, jis buvo įkurtas 1897 m. vadovaujant Teodorui Herclui. Herclis mirė 1904 m., o vėliau Sionistų organizaciją perėmė Chaimas Veizmanas kaip atlygį už tai, kad jis siekė, jog būtų priimta Balforo deklaracija, kuria britų vyriausybė įsipareigojo Palestinoje sukurti žydų valstybę. Veicmanas vadovavo Sionistų organizacijai iki 1948 m., kol buvo įkurtas Izraelis, po to jis buvo išrinktas pirmuoju Izraelio prezidentu.
1946 m. Jungtinių Tautų padalijimo plane, pagal kurį britų Palestinos mandatas buvo padalytas į arabų ir žydų dalis, Negevo regionas buvo priskirtas arabams. Būsimosios Izraelio valstybės sionistų lyderiai, vadovaujami Davido Ben Guriono, Moshe Sharetto ir kitų sionizmo principams atsidavusių žmonių, sukūrė "11 punktų planą", kuriuo siekė pakeisti tuo metu Negevo regione, kur 500 žydų trijuose forpostuose gyveno tarp 250 000 arabų, įsikūrusių 247 kaimuose ir miestuose, egzistavusią padėtį. 11 naujų forpostų padidintų Izraelio buvimą Negeve ir sudarytų sąlygas, kaip pažymėjo palestiniečių istorikas Walidas Khalidi, "vietinę daugumą, gyvenančią savo protėvių žemėje", "per vieną naktį paversti mažuma, valdomą svetimšalių".
1946 m. spalio 5 d. naktį - iškart po Jom Kipuro - Jakovas nuvedė savo komandą į Negevą. "Prisimenu, kai radome savo žemės sklypą ant nederlingos kalvos viršūnės, - pasakojo Jakovas. "Buvo dar tamsu, bet mums pavyko įkalti stulpelius ir netrukus atsidūrėme savo tvoros viduje. Auštant atvažiavo sunkvežimiai su surenkamais barakais. Tai buvo tikras žygdarbis. Dirbome kaip velniai."
Kai Jakovas priklausė sionistiniam jaunimo judėjimui, jis pėsčiomis keliavo po Negevą, susipažino su arabų kaimais ir išmoko jų pavadinimus hebrajų kalba taip, kaip jie užrašyti Biblijoje. Šalia Jakovo gyvenvietės ant kalvos, kuri tapo Hatzerimo kibucu, buvo arabų kaimas, pavadintas Abu Jahija. Viena iš Hatzerimo kibucininkų užduočių buvo rinkti žvalgybinę informaciją apie vietinius arabus, kuria galėtų pasinaudoti Izraelio kariniai planuotojai, tuo metu ruošęsi didelio masto arabų išvarymui iš Negevo.
Abu Jahijos arabai aprūpindavo Jakovą ir jo kolegas sionistus gėlu vandeniu ir dažnai saugodavo kibuco turtą, kol vyrai būdavo išvykę dirbti. Abu Jahijos ir Hatzerimo kibuco vadovai buvo susitarę, kad jiems bus leista likti, kai Izraelis perims Negevo kontrolę. Vietoj to, prasidėjus karui, Hatzerimo kibucininkai atsigręžė prieš savo kaimynus arabus, juos išžudė, o likusius gyvus visiems laikams išvijo iš jų namų.
Dauguma išgyvenusiųjų liko gyventi Gazoje.
Izraelio kolonistų ir kareivių įvykdytos Abu Jahijos kaimo, Beršeibos miesto ir 245 kitų Negevo arabų miestų ir kaimų žudynės ir fizinis sunaikinimas įėjo į istoriją kaip Nakba, arba "katastrofa". Palestiniečiai, kalbėdami apie Nakbą, turi omenyje ne tik 1948 m. įvykius, bet ir viską, kas nuo to laiko vyko vardan sionizmo palaikymo, plėtros ir gynimo po 1948 m., kuris apibrėžia šiuolaikinį Izraelį. Izraeliečiai nekalba apie Nakbą, o 1948 m. įvykius vadina savo "nepriklausomybės karu".
"Tyla apie Nakbą, - pastebėjo vienas šiuolaikinis šios temos tyrinėtojas, - taip pat yra kasdienio Izraelio gyvenimo dalis".
Palestiniečiai bėga gelbėdamiesi nuo Izraelio kareivių ir naujakurių, 1948 m.
1948 m. įkūrus žydų valstybę Izraelį, grupė žydų kolonistų kreipėsi į ministrą pirmininką Davidą Ben-Gurioną, prašydami, kad jų gyvenviečių vyrams būtų leista tarnauti kariuomenėje kaip grupei. Taip buvo sukurta Nahal programa, pagal kurią karinė tarnyba buvo derinama su žemės ūkio darbais. Nahal pajėgos sudarytų garnizoną, kuris vėliau būtų pertvarkytas į kibucą, tarnaujantį kaip pirmoji gynybos linija nuo bet kokio būsimo arabų antpuolio prieš Izraelį. 1951 m. pasienyje su Gazos ruožu buvo įkurta pirmoji iš šių Nahal gyvenviečių - Nahlayim Mul Aza. Vėliau tokių gyvenviečių atsirado daugiau, nes pagal Nahal projektą buvo siekiama apsupti Gazos ruožą šiomis tvirtovėmis-gyvenvietėmis. 1953 m. Nahlayim Mul Aza iš karinio forposto tapo civiliniu kibucu ir buvo pervadinta Nahal Oz.
Vienas pirmųjų Nahal Ozo gyvenvietės gyventojų buvo Roi Ruttenbergas. Būdamas 13 metų, jis tarnavo pasiuntiniu per 1948 m. Nepriklausomybės karą. Sulaukęs 18 metų, 1953 m. jis įstojo į IDF, o vėliau gavo karinį laipsnį. Pirmasis jo, kaip karininko, darbas buvo tarnauti Nahal Ozo apsaugos karininku. Buvo vedęs, o 1956 m. tapo išdidžiu mažamečio sūnaus tėvu. 1956 m. balandžio 18 d. Roi buvo užpultas arabų, kurie jį nužudė ir išsivežė kūną į Gazą. Įsikišus JT, jo kūnas buvo grąžintas, o kitą dieną, balandžio 19 d., jis buvo palaidotas. Rojaus mirtis įsiutino Izraelio tautą, tūkstančiai žmonių susirinko į jo laidotuves.
Izraelio štabo viršininkas Mošė Djanas skaito atsisveikinimo kalbą už Roi Ruttenbergą, 1956 m. balandžio 19 d.
Izraelio štabo viršininkas Mošė Dyanas dalyvavo ir pasakė gedulingą kalbą, kuri Izraelio istorijoje įėjo kaip viena iš lemtingų tautos kalbų. "Vakar anksti ryte, - pradėjo M. Dyanas, jo balsas sklido virš gedinčiųjų minios, - Roi buvo nužudytas. Pavasario ryto tyla jį apakino ir jis nepastebėjo tų, kurie laukė jo pasaloje, prie pasienio krašto".
Šiandien nemeskime kaltės ant žudikų. Kodėl turėtume skelbti jų degančią neapykantą mums? Aštuonerius metus jie sėdėjo pabėgėlių stovyklose Gazoje, o mes jų akyse žemes ir kaimus, kuriuose gyveno jie ir jų tėvai, pavertėme savo nuosavybe.
Ne tarp Gazos arabų, o tarp mūsų pačių turime ieškoti Rojaus kraujo. Kaip mes užmerkėme akis ir atsisakėme pažvelgti tiesiai į savo likimą ir pamatyti visą jo žiaurumą, mūsų kartos likimą? Ar pamiršome, kad ši Nahal Oze gyvenanti jaunų žmonių grupė ant savo pečių neša sunkius Gazos vartus?
Už pasienio ruožo brūzgynų tyvuliuoja neapykantos ir keršto troškimo jūra, laukianti tos dienos, kai ramybė užtemdys mūsų kelią, tos dienos, kai nekreipsime dėmesio į piktavališkos veidmainystės ambasadorius, raginančius mus sudėti ginklus.
Rojaus kraujas iš jo sudraskyto kūno šaukiasi mūsų ir tik mūsų. Nors tūkstantį kartų prisiekėme, kad mūsų kraujas nenutekės veltui, vakar vėl buvome gundomi, klausėmės, tikėjome.
Šiandien mes su savimi atsiskaitysime; mes esame karta, kuri apgyvendina žemę, ir be plieninio šalmo ir patrankos kirčio negalėsime pasodinti medžio ir pastatyti namo. Nesileiskime sulaikomi, matydami neapykantą, kuri kursto ir pripildo šimtus tūkstančių arabų, gyvenančių aplink mus, gyvenimus. Nenukreipkime akių, kad nesusilpnėtų mūsų rankos.
Toks yra mūsų kartos likimas. Tai mūsų gyvenimo pasirinkimas - būti pasiruošusiems ir apsiginklavusiems, stipriems ir ryžtingiems, kad kalavijas neišsiveržtų iš mūsų kumščio ir nenutrauktų mūsų gyvybių.
Jaunasis Roi, kuris paliko Tel Avivą, kad pastatytų savo namus prie Gazos vartų ir taptų mums siena, buvo apakintas šviesos savo širdyje ir nepastebėjo kalavijo blyksnio. Taikos troškimas aptemdė jo ausis ir jis negirdėjo žudymo balso, laukiančio pasaloje. Gazos vartai per daug prislėgė jo pečius ir jį įveikė.
Ši kalba išsiskiria tuo, kad joje atvirai pripažįstama Gazoje kalinčių palestiniečių neapykanta Izraeliui, jų neapykantos šaltinis ir supratimas apie palestiniečių emocijų teisėtumą.
Tačiau jis taip pat neabejingas Izraelio teisumui, nepaisant palestiniečių teisėtumo. Izraelis, pasak Dyano, negali apsieiti be "plieninio šalmo ir patrankos žiaunos". Karas, sakė jis, yra Izraelio "gyvenimo pasirinkimas", todėl Izraelis pasmerktas militarizuotam darbštumui, "kad kalavijas nebūtų išmuštas iš mūsų kumščio, o mūsų gyvybė - nukirsta".
Žmonės, apmąstydami spalio 7 d. smurtą, kai šimtai gerai ginkluotų "Hamas" kovotojų, išsiveržę iš Gazos ruožo, puolė Gazą supančius karinius postus ir Kibucus, niekada neturėtų pamiršti šių objektų kilmės ir paskirties - tiesiogine prasme uždaryti Gazos gyventojus į koncentracijos stovyklą po atviru dangumi - ir ten įkalintų arabų gyventojų emocijų. Izraeliečiai, kurie gyveno, dirbo ir tarnavo šiose stovyklose, ant savo pečių nešė "sunkius Gazos vartus" ir kentė "deginančią neapykantą" žmonių, kurie buvo priversti sėdėti pabėgėlių stovyklose, kol jų akyse aplinkinių Kibucų kolonistai "žemes ir kaimus, kuriuose gyveno jie ir jų tėvai", pavertė Izraelio žydų tėvyne.
Visi šie izraeliečiai savo rankose tvirtai laikė sionizmo kardą. Nė vieno iš suaugusiųjų, gyvenusių ir dirbusių šiose stovyklose, negalima laikyti nekaltu - jie buvo sistemos - sionizmo, kurios egzistavimas ir palaikymas reikalauja brutalaus milijonų palestiniečių, iš kurių prieš 75 metus buvo pavogti jų namai, įkalinimo ir pavergimo, dalis. Jie išgyveno savo "likimą", kaip jį pavadino Mošė Dyanas, su visu jam būdingu žiaurumu. "Sunkūs Gazos vartai" buvo jų kartos likimas, kol, kaip ir prieš tai Roi Ruttenbergui, vartai per daug prislėgė jų pečius ir juos įveikė.
Niekada neišeikite iš žaidimo
Buvo laikas, kai laikiau save Izraelio draugu. Operacijos "Audra dykumoje" metu dalyvavau kampanijoje, kad Irako SCUD raketos nebūtų paleistos į Izraelį, o nuo 1994 iki 1998 m. daug keliavau į Izraelį, kur dirbau su Izraelio gynybos pajėgų (IDF) žvalgybos organizacija AMAN, siekdamas užtikrinti, kad Irakas niekada nebegalėtų grasinti Izraeliui SCUD raketomis su įprastinėmis didelės sprogstamosios galios, cheminėmis, biologinėmis ar branduolinėmis galvutėmis. Informavau Izraelio generolus, diplomatus ir politikus.
Ilgas valandas dirbau kartu su Izraelio fotografijos interpretatoriais, signalų žvalgybos rinkėjais, techninės žvalgybos analitikais ir žmogiškosios žvalgybos pareigūnais, nes stengėmės, kad neliktų akmens ant akmens, kai reikėjo įsitikinti, jog visi Irako masinio naikinimo ginklų pajėgumai yra visiškai ir įtikinamai apskaityti. Mane pribloškė nuostabi mano kolegų iš Izraelio darbo etika ir įgimtas intelektas. Taip pat sužavėjo jų sąžiningumas, nes jie su kaupu įvykdė savo pažadą laikytis Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos nustatytų įgaliojimų, kai kalbama apie mano ir mano kolegų inspektorių iš JT specialiosios komisijos (UNSCOM) darbą Irake.
1998 m. rugpjūčio mėn., kai išėjau iš UNSCOM, laikiau save tikru Izraelio draugu (šie santykiai turėjo ir neigiamą pusę - FTB vykdė tyrimą dėl tariamo šnipinėjimo įstatymo pažeidimo, kuris baigėsi tik po 2001 m. rugsėjo 11 d., kai po mano ir trijų FTB agentų pokalbio tyrimas buvo nutrauktas).
Turiu prisipažinti, kad augdamas buvau daugiau nei dviprasmiškai nusiteikęs Izraelio atžvilgiu - nebuvau natūralus jo gerbėjas. Pirmą kartą Izraelį prisiminiau per Jom Kipuro karą 1973 m. spalio mėn. ir buvau sužavėtas reportažų, kuriuos mačiau per televiziją. Vėliau, 1976 m., mane taip pat sužavėjo Entebės gelbėjimo operacijos įžūlumas ir didvyriškumas. Tačiau šis vaikystės susižavėjimas išblėso, kai pradėjau lankyti koledžą. Su amerikiečiu ir izraeliečiu kambario draugu, kuris buvo ką tik baigęs tarnybą IDF (aš buvau ką tik baigęs tarnybą JAV kariuomenėje ir buvau įstojęs į jūrų pėstininkų korpuso programą, todėl negalėjau suprasti, kodėl Amerikos pilietis tarnauja (ar net gali tarnauti) kitos šalies ginkluotosiose pajėgose), ir labai aktyvia studentų miestelio Hillel (žydų studentų organizacija), pasipiktinau nuline tolerancija, kurią Palestinos ir apskritai arabų pasaulio atžvilgiu rodė daugelis Amerikos žydų.
Didelę įtaką man padarė asirų kilmės amerikiečių Artimųjų Rytų istorikas profesorius Johnas B. Josephas. Profesorius Josephas, asirų genocido pabėgėlių sūnus, gimė ir užaugo Bagdade. Jo atvirumas, su kuriuo jis dėstė kursus apie arabų ir Izraelio santykius, smarkiai skyrėsi nuo Hillelio požiūrio "mano kelias, arba greitkelis". Kartą, 1983 m. pavasarį, Hillel parėmė Izraelio kareivių delegaciją, kuri apsilankė universiteto miestelyje ir skaitė paskaitas apie Izraelio įsiveržimą į Pietų Libaną ir jo okupaciją. Buvau įstojęs į jūrų pėstininkų būrių vadų kursus ir 1984 m. gegužės mėn., kai juos baigsiu, turėjau būti paskirtas į kariuomenę.
1983 m. vasario mėn. įvykęs JAV jūrų pėstininko ir trijų IDF tankų susidūrimas pateko į viso pasaulio laikraščių antraštes. Tankai, kuriems vadovavo Izraelio pulkininkas leitenantas, bandė prasiveržti pro jūrų pėstininkų poziciją. Kapitonas Charlesas B. Johnsonas, karininkas, vadovaujantis jūrų pėstininkų daliniui, kuriam buvo pavesta neleisti izraeliečiams įvažiuoti į Beirutą, atsistojo prieš tankus ir pasakė IDF karininkui, kad jiems nebus leista pravažiuoti. Kai tankai pagrasino jį pervažiuoti, kapitonas Džonsonas išsitraukė pistoletą, užšoko ant vadovaujančio izraeliečių tanko ir pasakė pulkininkui leitenantui, kad jie tai padarys per jo lavoną. Izraeliečiai atsitraukė.
Izraelio tankas "Centurian" Beirute, 1982 m.
Dėl susipriešinimo prie Beiruto kilo įtampa tarp JAV ir Izraelio, o Valstybės departamentas iškvietė Izraelio reikalų patikėtinį Benjaminą Netanyahu, kad pareikštų protestą dėl Izraelio provokacijos. Izraelis paskleidė gandus, kad iš kapitono Džonsono burnos sklido alkoholio kvapas.
Šį gandą pakartojo vienas iš IDF kareivių-ambasadorių per pokalbį universiteto teritorijoje, kuriame dalyvavau. Pasipiktinau ir atsistojęs paprieštaravau kalbėtojui. Ne itin diplomatiškai priminiau IDF kareiviui, kad jis yra JAV žemėje, JAV jūrų pėstininko akivaizdoje, ir būčiau prakeiktas, jei leisčiau jam savo akivaizdoje šmeižti jūrų pėstininkų korpuso karininko reputaciją. Nujausdami mano žodžiuose slypintį smurtą (miestelyje jau turėjau reputaciją dėl to, kad grubiai sudrausminau studentą, kuris norėjo, kad Johnas Hinckley, būsimasis prezidento Ronaldo Reagano žudikas, būtų geriau šaudęs), įsikišo "Hillel" organizatoriai ir išvedė IDF kareivį iš scenos ir iš miestelio.
Kitą kartą su Izraeliu bendravau netiesiogiai, per operaciją "Audra dykumoje". Nors JAV pajėgų misija buvo išlaisvinti Kuveitą iš Irako kariuomenės, Irakas, paleidęs modifikuotas SCUD raketas į Izraelį, grasino įtraukti Izraelį į konfliktą, o tai būtų sukėlę taip kruopščiai prezidento Džordžo Bušo (George H. W. Bush) suburtos tautų koalicijos, kurią sudarė daugybė arabų šalių, atsisakiusių kovoti vienoje pusėje su Izraeliu, žlugimą. Irako SCUD paleidimo sustabdymas tapo svarbiausiu karo prioritetu, o aš, kaip nuolatinis SCUD ekspertas generolo Normano Švarckopfo štabe, aktyviai įsitraukiau į šias pastangas. (Kaip priminiau atvirai priešiškai nusiteikusiam auditorijos nariui per 2007 m. pranešimą vienoje iš didžiausių Amerikos žydų organizacijų, aš užstatydavau savo užpakalį už Izraelį, kai jis ir kiti Amerikos žydai pirko bilietus, kad pabėgtų iš Šventosios Žemės).
Po karo buvau įdarbintas Jungtinių Tautų Saugumo ir saugumo komitete (UNSCOM), kad padėčiau sukurti nepriklausomą žvalgybos pajėgumą, kuris padėtų Jungtinių Tautų misijai Irake. 1994 m. pasiūliau UNSCOM atidaryti slaptą kanalą su Izraeliu, kad būtų galima glaudžiai koordinuoti žvalgybos klausimus, susijusius su Irako nuginklavimu. Mano pasiūlymui buvo pritarta, ir aš padėjau vadovauti pirmajai UNSCOM delegacijai, nusiųstai į Izraelį, kur susitikome su AMAN direktoriumi ir Tyrimų ir analizės skyriaus (RAD) viršininku aptarti UNSCOM ir Izraelio bendradarbiavimo žvalgybos srityje apimties ir masto.
Per pirmąjį vizitą į Izraelį 1994 m. spalio mėn. buvau supažindintas su Izraelio karinių oro pajėgų žvalgybos karininku, kuris tapo mano pagrindiniu pašnekovu ateinančius ketverius metus. Mūsų profesiniai santykiai buvo puikūs - neabejotina, kad be šio karininko, kurio energijai, intelektui ir patirčiai nebuvo lygių, UNSCOM ir Izraelio santykiai buvo tokie sėkmingi. Labiausiai mane pribloškė tai, kad šis žmogus, kurį pradėjau laikyti ne tik kolega, bet ir draugu, labai norėjo, kad suprasčiau ir vertinčiau Izraelį - tikrąjį Izraelį, o ne televizinį propagandinį šou, kuriuo Izraelis garsėja darydamas įtaką tokiems užsieniečiams kaip aš.
Taip, man buvo surengta kelionė po Izraelį sraigtasparniu, kad galėčiau iš paukščio skrydžio pamatyti, kokia maža ir pažeidžiama yra Izraelio tauta. Taip, sraigtasparnis nusileido prie Masados, kur buvau supažindintas su to Izraelio istorijos laikotarpio tragedija. Taip, buvau nuvežtas į Golano aukštumas, į priešakinį stebėjimo postą, kur pro teleskopą galėjau stebėti Sirijos armijos pozicijas - visa tai tiesa. Tačiau mano Izraelio šeimininkas išmintingai pastebėjo, kad iš tikrųjų mane domino "SCUD muziejus", kuriame Izraelis surinko visų SCUD raketų, nukritusių jo teritorijoje per operaciją "Audra dykumoje", nuolaužas. Tai mane sudomino, nes tai buvo mano misija.
Įsimylėti Izraelį - ne.
Palaipsniui mano šeimininkas laisviau kontroliavo, kur galiu eiti ir ką galiu pamatyti laisvu nuo patikrinimų planavimo metu. Mano žmona aplankė mane Izraelyje ilgajam savaitgaliui, ir aš nusivedžiau ją prie Negyvosios jūros, Jeruzalės (Jeruzalėje ėjome Via Dolorosa - Jėzaus nukryžiavimo keliu, kuriuo jis buvo nukryžiuotas ant Kalno), Nazareto, Galilėjos ežero ir Jordano upės - visas vietas, paimtas tiesiai iš Naujojo Testamento puslapių. Mano žmona, pamaldi gruzinų ortodoksė, buvo sužavėta. Aš, paprastas istorikas, buvau giliai sužavėtas. "Kiekvienas akmuo, kurį perveri koja, pasakoja istoriją", - sakė jis man. "Šis kraštas pilnas istorijos."
"Via Dolorosa" Jeruzalėje
Netrukus ėmėme aptarinėti paties Izraelio istoriją, pradėdami nuo rajono, kuriame buvo įsikūręs Izraelio nuotraukų panaudojimo padalinys, su kuriuo dirbau, - Saronos, dar vadinamos vokiečių kolonija. Britų mandatą aptarėme lankydamiesi Karaliaus Dovydo viešbutyje Jeruzalėje, kur 1946 m. Menachemas Beginas, būsimasis Nobelio premijos laureatas, būsimasis Izraelio ministras pirmininkas, kuris išpuolio metu priklausė teroristinei organizacijai "Irgun", įvykdė liūdnai pagarsėjusį teroristinį išpuolį. Dauguma izraeliečių pasipiktintų, kad Beginas ir Irgun yra taip vadinami. "Žiūrėkite, - pasakė mano šeimininkas, - jis buvo teroristas. Jis turėjo daug bendro su Jasiru Arafatu". Dėl tokio nuoširdumo šeimininkas man dar labiau patiko.
Lankydamiesi Ma'oz Mul 'Aza ("Gazos tvirtovė") muziejuje, esančiame Kfar Aza kibuce, mes diskutavome apie Izraelio susikūrimą, lyginome ir priešpriešinome Izraelio pasakojimą apie ugnies apimtos tautos gimimą (muziejus pastatytas Saado kibuco, kurį 1948 m. sunaikino Egipto kariuomenė, vietoje), ir palestiniečių Nakba, arba katastrofa, apie palestiniečių šeimų prievartinį iškeldinimą iš jų namų - taip pat ir Kfar Aza kibuco apylinkėse (šis kibucas buvo vienas iš tų, į kuriuos 2023 m. spalio 8 d. taikėsi "Hamas", ir tragiškai neteko daugybės gyventojų dėl "Hamas" kovotojų smurto. )
Aptarėme pirmojo Izraelio prezidento Davido Ben Guriono žodžius: "Jei būčiau arabų lyderis, niekada nepasirašyčiau susitarimo su Izraeliu. Tai normalu, mes užėmėme jų šalį. Tiesa, Dievas mums ją pažadėjo, bet kaip tai galėtų juos sudominti? Mūsų Dievas nėra jų Dievas. Buvo antisemitizmas, naciai, Hitleris, Aušvicas, bet ar tai buvo jų kaltė? Jie mato tik viena: mes atėjome ir pavogėme jų šalį. Kodėl jie turėtų su tuo sutikti?"
Kita Ben Guriono citata dar labiau sustiprino šią mintį. "Neignoruokime tiesos tarpusavyje... politiškai mes esame agresoriai, o jie ginasi", - sakė jis. "Šalis yra jų, nes jie joje gyvena, o mes norime čia atvykti ir įsikurti, ir, jų nuomone, norime iš jų atimti jų šalį."
"Jis buvo teisus", - sakė mano šeimininkas apie Ben Gurioną. "Izraelis turi labai sudėtingą istoriją."
Šios sunkios istorijos pasekmės mano šeimininkui, jo šeimai ir Izraelio bendrapiliečiams buvo labai svarbios. Dažnai buvau kviečiamas į jo namus, esančius nedideliame rajone, įsiterpusiame į kalvas, skiriančias Tel Avivą nuo Jeruzalės. Ten buvau vaišinamas svetingumu, kokio galima tikėtis iš žmogaus, su kuriuo sieja ypatingas ryšys. Mėgaudamasis kepsniais ir klausydamasis muzikos, kurią mūsų malonumui buvo parinkusi jo paauglė dukra, mano šeimininkas parodė į kalvas, nuo kurių atsiveria vaizdas į jo rajoną, kur tolumoje matėsi kaimas, o mečetės minaretas atskleidė, kad jis yra arabiškas.
"Tai yra "žalioji linija", - pasakė jis rodydamas į kalvą. "Žalioji linija" reiškė pirminę Izraelio sieną, nustatytą 1948 m., kai buvo įkurtas Izraelis. Po Šešių dienų karo, 1967 m., Izraelis perėmė teritorijos, šiandien vadinamos Vakarų krantu, kontrolę. Palestiniečiai kovojo, kad susigrąžintų savo žemę ir grąžintų Izraelio ir Palestinos sieną prie "žaliosios linijos".
"Jūs esate kariškis, - pasakė jis. "Tai aukščiausia vieta. Jūs suprantate, koks pavojus kiltų mano šeimai ir mano kaimynams, jei priešas užimtų tą vietovę ir ten pastatytų minosvaidį ar snaiperį. Mes, - pasakė jis beveik šnabždėdamas, tarsi slėpdamas savo žodžius nuo žmonos ir vaikų, - visi žūtume."
"Mums reikia taikos", - užbaigė mano šeimininkas. "Tokios taikos, kuri grąžintų palestiniečiams jų žemę ir leistų mano šeimai gyventi be baimės."
Kaip ir dauguma kariškių, mano šeimininkas laikėsi atsainaus požiūrio į vidaus politiką. Kartą, sėdėdamas vietinėje užkandinėje netoli Saronos rajono, mano šeimininkas atkreipė dėmesį į žemą, stambų vyrą, sėdintį už kelių staliukų. "Tai Ehudas Barakas, - pasakė jis. Barackas 1995 m. pradžioje išėjo į pensiją iš IDF, baigęs karjerą kaip Generalinio štabo viršininkas. "Dabar jis žengia į politikos pasaulį", - pastebėjo mano šeimininkas. "Dabar jis turi išmokti meluoti".
Nors mano šeimininkas man nepranešė savo politinės priklausomybės (ir aš neprašiau), man tapo labai aiškūs du dalykai. Pirma, jis žavėjosi Icchaku Rabinu, buvusiu kareiviu, tapusiu politiku. "Jis meluoja, kaip ir visi kiti", - kartą pastebėjo jis. "Bet jis meluoja dėl taikos. Aš galiu su tuo sutikti."
Jis visiškai niekino Benjaminą Netanyahu. "Jis sunaikins Izraelį", - perspėjo mano šeimininkas. "Jis žino tik neapykantą."
Per daugelį mano apsilankymų Izraelyje terorizmo grėsmė buvo nuolatinė realybė. 1994 m. spalio 19 d. - mano pirmojo vizito Izraelyje metu - "Hamas" savižudis sprogdintojas susisprogdino Dizengofo gatvėje, judriame Tel Avivo skersgatvyje, stovėjusiame autobuse ir nužudė 22 žmones. Išpuolio vieta buvo netoli mano viešbučio. 1995 m. liepos 24 d., per mano trečiąjį vizitą Izraelyje, kitas "Hamas" teroristas susisprogdino autobuse Tel Avivo priemiestyje Ramat Gane, žuvo šeši žmonės. 1995 m. rugpjūčio 21 d. per ketvirtąjį mano vizitą kitas "Hamas" savižudis sprogdintojas susisprogdino autobuse Jeruzalės priemiestyje Ramat Eškol, žuvo penki žmonės.
Sprogdinimas Dizengoffo autobuse, 1994 m. spalio 19 d.
Šių išpuolių poveikis Izraelio žmonėms buvo juntamas. Gedint žuvusiųjų laisvai liejosi ašaros. Prisimenu, kaip po 1995 m. liepos mėn. išpuolio mane paėmė IDF vairuotojas, turėjęs nuvežti į susitikimą Kirjoje, IDF štabo miestelyje Tel Avivo centre. "Ar mūsų susitikimas atšauktas?", - paklausiau. "Ne", - niūriai atsakė jis. "Gyvenimas turi tęstis."
Priėjome prie pastato, kuriame mano šeimininkas išlaikė savo biurą. Pas jį dirbo kelios IDF kareivės. Jos įvedė mane į laukiamąjį ir pasiūlė arbatos. Pastebėjau, kad jų akys buvo paraudusios, o veidai ištepti ašaromis. "Ar grįžti vėliau?" - paklausiau šeimininko, kai jis įėjo į kambarį. Jis pakvietė merginas atgal į kambarį. "Skotas nori sužinoti, ar turėtų grįžti vėliau, - pasakė jis. "Koks jūsų atsakymas?"
"Jei pasitrauksite, laimės teroristai", - atsakė viena mergina. "Mes niekada nepasiduosime. Tikimės, kad jūs taip pat nepasiduosite."
1995 m. lapkričio 4 d. šeimininkas vežė mane iš Kirjos atgal į viešbutį. Mes pravažiavome Izraelio karalių aikštę - didelę viešą vietą, kurioje dažnai būdavo rengiami politiniai mitingai. Tą vakarą buvo suplanuotas vienas iš jų - taikos mitingas, kurį surengė Icchako Rabino šalininkai, palaikydami Oslo taikos procesą. 1995 m. rugsėjo 28 d. Vašingtone Rabinas buvo susitikęs su Palestinos išsivadavimo organizacijos (PLO) pirmininku Jasaru Arafatu, kur abu vyrai pasirašė Oslo II susitarimus.
Icchakas Rabinas (kairėje) spaudžia ranką Jasirui Arafatui (dešinėje), o Billas Clintonas (centre) žiūri į jį.
"Hamas" teroristiniai išpuoliai buvo skirti Oslo taikos procesui sužlugdyti; Icchakas Rabinas neabejojo savo ryžtu užbaigti šį procesą iki galo, nors jo pagrindinis varžovas Benjaminas Netanjahu (Benjamin Netanyahu) labai priešinosi jo vidaus politikai.
B. Netanjahu sutelkė radikalius dešiniuosius žydų religinius ekstremistus, kaltindamas B. Rabiną nutolimu nuo žydų tradicijų ir vertybių. Tačiau B. Netanyahu pozicija peržengė paprastos politinės retorikos ribas ir peraugo į politinį smurtą. 1994 m. kovo mėn. netoli Ra'ananos miesto, esančio į šiaurę nuo Tel Avivo, dešinioji religinė grupė "Kahane Chai" surengė protesto eitynes. Netanyahu žygiavo priešais Kahane Chai protestą; už jo buvo nešamas karstas su užrašu: "Rabinas sukelia sionizmo mirtį". 1995 m. spalio 5 d. - tą dieną, kai Izraelio Knesetas balsavo už Oslo II, - Netanjahu surengė 100 000 žmonių protesto mitingą. Netanjahu ragino minią šaukti: "Mirtis Rabinui".
"Girdėjau, kad šįvakar eini į pasimatymą su keliais vaikinais", - pasakė mano šeimininkas. Turėjau suplanavęs vakarienę su dviem jaunais kapitonais iš RAD ir jų sužadėtinėmis. "Nesiartink prie šios vietos", - nurodė mano šeimininkas, rodydamas į Izraelio karalių aikštę. "Šį vakarą čia kalba Rabinas, ir labai tikėtina, kad gali kilti smurtas. Jis turėtų ją atšaukti", - tęsė mano šeimininkas. "Per daug žmonių nori jam pakenkti, ir čia yra per daug galimybių jam pakenkti".
Tą vakarą, šiek tiek po 21.30, mano dviem draugams, jų sužadėtiniams ir man ką tik buvo patiekta vakarienė ir mes ruošėmės mėgautis maistu, kai prieš mus pasirodė restorano savininkas. "Icchakas Rabinas buvo nušautas", - pasakė savininkė, o jos veidu riedėjo ašaros. "Jis išvežtas į ligoninę. Jam reikia maldų."
Nepratarę nė žodžio, visi pakilo nuo stalų ir išėjo iš restorano. Sąskaitos nebuvo apmokėtos. Mane į viešbutį nuvežė vakarienės palydovai, kurie klausėsi radijo ir nuolat informavo apie svarbiausias naujienas.
Į mitingą susirinko 100 000 žmonių, o Rabinas pasakė uždegančią kalbą. "Visada tikėjau, kad dauguma žmonių nori taikos, - sakė jis susižavėjusiai miniai, - ir yra pasirengę dėl jos rizikuoti".
Dešinysis religingas žydas, kuris tikėjo, kad veikia pagal Rabino (šventiko A.L.) nurodymus nužudyti Rabiną už Izraelio išdavystę, nuspaudė pistoleto, atėmusio Rabinui gyvybę, gaiduką.
23.15 val. vakaro Izraelio tautai buvo paskelbta apie Icchako Rabino mirtį. Savo viešbučio kambaryje, kuriame stebėjau pranešimą per televiziją, girdėjau moterų verksmus iš gretimų viešbučio kambarių ir gatvių apačioje.
Lapkričio 5 d. buvo nacionalinė gedulo diena. Kitą dieną, lapkričio 6 d., Izraelis palaidojo savo nužudytą lyderį.
Lapkričio 7 d. mano vairuotojas buvo vestibiulyje ir nuvežė mane į Kirją. Mano šeimininkas ir jo kareiviai buvo grįžę į darbą. Po dviejų dienų, lapkričio 9 d., apsiginklavęs izraeliečių surinkta žvalgybine informacija apie raketų nukreipimo ir valdymo prietaisų siuntą iš Rusijos į Jordaniją, iš kur jie turėjo būti nugabenti į Iraką, perėjau Allenbio tiltą, skiriantį Izraelį nuo Jordanijos, kur mane pasitiko Jordanijos saugumo pareigūnai. Tą patį vakarą susitikau su Jordanijos karaliaus asmeninio biuro vadovu Ali Šukri ir įtikinau jį bei Jordanijos žvalgybos tarnybos vadovą surengti reidą į sandėlį, kuriame, izraeliečių manymu, buvo laikomi raketų komponentai. Reidas buvo įvykdytas, ir konfiskuota keli šimtai nukreipimo ir valdymo prietaisų, kurie kitą dieną turėjo būti išsiųsti į Iraką.
Kitą naktį, kai tamsoje laukiau, kol galėsiu grįžti į Izraelį, galvojau apie savo Izraelio šeimininkų atkaklumą. Jie nepasidavė, pagalvojau.
Mes nepasidavėme.
Norėdamas parodyti, koks žmogus buvo mano šeimininkas, papasakojau istoriją, kurią Ali Šukri man papasakojo, kai laukėme, kol grįš reido rezultatai, apie savo tėvą, turtingą palestinietį iš Jafos miesto, esančio šalia šiuolaikinio Tel Avivo. Jo tėvo vardu buvo pavadinta gatvė, ir jis paklausė, ar galėčiau ją aplankyti jo vardu. Papasakojau savo šeimininkui apie prašymą, ir nedvejodami sėdome į jo automobilį ir apžiūrėjome senąją Jafą. Visų gatvių pavadinimai buvo pakeisti į hebrajiškus, tačiau mano šeimininkas priėjo prie kelių pagyvenusių žmonių ir paklausė, ar kas nors prisimena senuosius gatvių pavadinimus. Jie taip ir padarė, ir netrukus mes pasivaikščiojome gerai apšviestu bulvaru.
"Norėčiau tikėti, kad Icchakas Rabinas būtų norėjęs, jog Ali Šukri pats galėtų vaikščioti šia gatve", - pastebėjo mano šeimininkas. "Gal net gyventi savo šeimos namuose".
Toliau ėjome tylia gatve, vieni su savo mintimis.
Tėvo nuodėmės
1996 m. sausio 5 d. Izraelio saugumo pajėgos nužudė Yahya Ayyashą, "Hamas" veikėją, žinomą kaip "Inžinierius". Ajašas buvo pagrindinis "Hamas" bombų konstruktorius, o jo sukurtos bombos buvo atsakingos už daugumą "Hamas" vykdomų teroristinių akcijų prieš Izraelį. Izraelio saugumui pavyko gauti mobilųjį telefoną, į kurį buvo įdėtas nedidelis kiekis didelės sprogstamosios galios sprogmens. Kai Ajašas atsiliepė į telefono skambutį, Izraelio saugumas susprogdino sprogmenį ir iš karto nužudė "Hamas" bombų kūrėją.
Nors Izraelis paprastai vengia prisiimti atsakomybę už tokio pobūdžio tikslines žmogžudystes, šeimininkai mane neoficialiai informavo apie tai, kaip jiems pavyko nužudyti Ajašą. Spėju, kad jie nusprendė, jog man reikia žinoti, nes jo sprogdinimai turėjo įtakos mano darbui Izraelyje.
Ajašo nužudymas sukėlė smurtinį "Hamas" atsaką, kuris per kelias savaites ir mėnesius pradėjo teroro kampaniją prieš Izraelio žmones. Trys teroristiniai sprogdinimai, įskaitant du autobusų sprogdinimus Jeruzalėje ir vieną prie Dizengofo centro Tel Avive, įvykę vasario 25-kovo 4 d., per kuriuos žuvo 55 žmonės ir šimtai buvo sužeisti, sukrėtė tautą ir prisidėjo prie to, kad 1996 m. gegužės 29 d. vykusiuose visuotiniuose rinkimuose Benjaminas Netanjahu buvo išrinktas Ministru Pirmininku.
Laikotarpis nuo Netanjahu išrinkimo iki mano atsistatydinimo iš JTSTO 1998 m. rugpjūčio mėn. buvo kupinas sukrėtimų ir permainų. Sėkmingai įvykdyta perėmimo operacija Jordanijoje sudarė sąlygas dar glaudesniems UNSCOM ir Izraelio santykiams, kuriuos palengvino mano santykiai su Izraelio šeimininku. Mums pavyko sukurti lygiavertę žvalgybos sintezės grupę, sujungiant vaizdų panaudojimą, SIGINT rinkimą ir žmonių žvalgybą, kad sukurtume žvalgybos produktą, kuris padėjo UNSCOM atskleisti Irako praeities pastangas nuslėpti tiesą apie masinio naikinimo ginklų programas, taip pat atskleisti įrodymus apie Irako vykdomą veiklą, susijusią su Prezidentūros biuru, pažeidžiančią Saugumo Tarybos rezoliucijas dėl sankcijų.
Mano darbo santykiai su naujuoju AMAN vadovu Moshe Ya'alonu buvo tokie tvirti, kokių tik galima tikėtis, ir Izraelis stengėsi, kad kiekvienas mano prašymas suteikti paramą būtų patenkintas. Rezultatai buvo nenuginčijami - kai 1994 m. pradėjau bendradarbiauti su Izraelio žvalgyba, Irakas buvo AMAN grėsmių Izraeliui sąrašo viršuje. Iki 1998 m. Irakas nukrito į penktą vietą, už kraštutinio dešiniojo vidaus ekstremizmo, Irano, "Hezbollah" ir "Hamas". Ši permaina įvyko dėl to, kad bendradarbiaujant UNSCOM ir Izraeliui pavyko suprasti tikrąsias Irako masinio naikinimo ginklų programų galimybes.
Tačiau 1998 m. šie santykiai, kuriuos aš ir mano šeimininkas taip rūpestingai puoselėjome nuo pat pirmųjų susitikimų 1994 m. spalį, staiga nutrūko. Spaudžiamas Jungtinių Valstijų, Izraelis nutraukė žvalgybos ryšius su UNSCOM. Iki 1998 m. buvo pakeista visa AMAN komanda, kurios dėka šie santykiai veikė, pradedant Moše Ja'alonu, Jakovu Amidroru ir baigiant mano šeimininku. Naujoji komanda - AMAN vadovas Amosas Malkinas, RAD vadovas Amosas Giladas ir naujas "šeimininkas" - iš karto nutraukė UNSCOM dalijimosi žvalgybos informacija operaciją. 1998 m. birželio pradžioje paskutinį kartą apsilankiau Izraelyje, kur mano kolegos supažindino mane su nauja realybe.
Po dviejų mėnesių atsistatydinau iš UNSCOM, nebegalėdamas vykdyti nusiginklavimo misijos.
Izraelio karinės žvalgybos tyrimų ir analizės skyriaus viršininkas Amosas Giladas
Nepaisant to, kad mano profesiniai santykiai su Izraelio vyriausybe nutrūko staiga, mano širdyje visuomet išliko švelnus jausmas Izraelio žmonėms, o kartu ir Izraelio tautai. Net kai stebėjau, kaip Amosas Giladas vienas pats sugriovė sunkaus darbo, kurį aš ir mano kolegos izraeliečiai taip uoliai atlikome, rezultatus, atmesdamas faktais pagrįstas išvadas, pagal kurias Irako grėsmės pobūdis sumažėjo, ir vėl iškeldamas Irako grėsmę iki karo verto statuso, kaltinau ne visą Izraelį, o atskirus su tuo susijusius izraeliečius, pirmiausia žmogų, kuris iš Icchako Rabino perėmė Izraelio ministro pirmininko postą, Benjaminą Netanjahu (Benjamin Netanyahu).
Dėl Netanjahu, kaip politinio lyderio, nekompetencijos 1999 m. jis buvo atstatydintas, o jo vietą užėmė Ehudas Barakas (kuris, matyt, išmoko meluoti tiek, kad to pakako Izraelio politiko darbui). 2002 m. rugsėjį Netanjahu liudijo JAV Kongrese apie Irako branduolinių ginklų programą. Nors jis tai darė kaip privatus asmuo, jo, kaip buvusio ministro pirmininko, statusas suteikė jo žodžiams patikimumo, kurio jie nenusipelnė.
"Nėra jokių abejonių, kad Sadamas siekia, dirba ir siekia sukurti branduolinį ginklą", - sakė B. Netanyahu. "Kai Sadamas turės branduolinių ginklų, branduolinių ginklų turės ir teroristų tinklas".
Netanyahu pareiškimai tiesiogiai prieštaravo mano ir mano kolegų iš Izraelio padarytoms išvadoms - išvadoms, kurioms pritarė ir Tarptautinė atominės energijos agentūra, atsakinga už Irako branduolinės programos likvidavimo priežiūrą, - kad Irako branduolinė programa buvo likviduota ir kad nėra jokių įrodymų, jog ji būtų atkurta.
Tačiau Netanjahu užduotis buvo ne pasakyti tiesą apie Irako branduolinę programą, o pasinaudoti baime, kurią sukėlė Irako branduolinio ginklo šmėkla, siekiant pateisinti karą su Iraku, kuris nušalintų Sadamą Huseiną nuo valdžios. "Jei pašalinsite Sadamą, Sadamo režimą, garantuoju jums, kad tai turės milžiniškų teigiamų atgarsių regione", - sakė B. Netanjahu savo palankiai nusiteikusiai Kongreso auditorijai. "Ir manau, kad žmonės, sėdintys visai šalia, Irane, jaunimas ir daugelis kitų, pasakys, kad tokių režimų, tokių despotų laikas praėjo."
Benjaminas Netanjahu liudija Kongrese, 2002 m.
Šiandien, žvelgiant atgal, į siaubingas Amerikos neteisėtos invazijos ir okupacijos Irake pasekmes, į Irano režimą, tvirtai įsitvirtinusį branduolinėje programoje, kuri nesitraukia, aiškiai matyti, kad Benjaminas Netanyahu klydo dėl visko. Tačiau toks buvo jo modus operendi nuo pat pradžių - perdėti ir meluoti apie Izraeliui kylančias grėsmes, kad pateisintų karinius veiksmus, kurie visada baigdavosi katastrofa.
Nuo mano pasitraukimo iš UNSCOM iki JAV vadovaujamos invazijos į Iraką pradžios dažnai keliaudavau į Vašingtoną, kur siekdavau susitikti su abiejų partijų atstovais ir senatoriais, kad supažindinčiau juos su faktais apie Irako masinio naikinimo ginklus. Kiekviename žingsnyje mane persekiojo Amerikos ir Izraelio visuomeninio veiksmų komiteto (AIPAC) agentų grupės. Kai tik išeidavau iš vieno išrinkto pareigūno kabineto, AIPAC komanda įslinkdavo iš paskos ir primindavo tam asmeniui, kas išrašė čekius, kuriais buvo apmokėtas jo perrinkimas.
Po daugelio metų žiūrėjau 2001 m. vaizdo įrašą, kuriame B. Netanyahu giriasi, kaip lengvai galima kontroliuoti JAV, nes jis žinojo, kad jam pavyks atvirai sabotuoti didžiausią Icchako Rabino palikimą - Oslo susitarimus, puikiai žinodamas, kad JAV atsitrauks. "Nebijojau susidurti su Klinton, - gyrėsi Netanjahu. "Aš žinau, kas yra Amerika. Amerika yra kažkas, ką galima lengvai išjudinti. Perkelti teisinga kryptimi."
Amerika pradėjo karą su Iraku dėl Izraelio - dėl Netanjahu melo ir dėl to, kad Izraelis per savo amerikiečių patikėtinį AIPAC manipuliavo Kongreso pareiga Amerikos žmonėms vykdyti atsakingą priežiūrą.
Kad niekas negalvotų, jog AIPAC veikė savo nuožiūra, FTB atskleidė įrodymus apie AIPAC pareigūnų ir Izraelio diplomato Naoro Gilono sąmokslą dėl įslaptintos informacijos perdavimo Izraeliui.
Naoras Gilonas buvo mano kontaktinis asmuo Izraelio atstovybėje prie JT Niujorke.
Tačiau aš ir AIPAC skyriausi skyriau tuo, kad visus mano kontaktus patvirtino JT ir CŽV.
AIPAC buvo tiesiog laisvai samdomas Izraelio agentas.
Pasakyti, kad buvau įsiutęs dėl Izraelio kišimosi į JAV užsienio ir nacionalinio saugumo politiką, būtų per maža. Nepaisant to, ir toliau palaikiau Izraelį.
2006 m. lapkričio 13 d. kalbėjau Kolumbijos universiteto Tarptautinių reikalų mokykloje. Tema buvo Irano branduolinė programa. Savo kalbą pradėjau nuo to, ką pavadinau "drambliu kambaryje": Izraelį". Pasakiau, kad Izraelis yra artimas Jungtinių Amerikos Valstijų sąjungininkas, ir jei Izraelis ir Iranas susikibtų rankomis, tuomet Izraelio "teisėtas nacionalinio saugumo susirūpinimas" yra mūsų ir gali net sukelti karą.
Tačiau mano parama nebuvo besąlygiška - skirtingai nei Klintono administracijos, manęs nebuvo galima lengvai išjudinti. "Izraelis, - sakiau, - yra apsvaigęs nuo išdidumo, arogancijos ir galios. Aš vadovaujuosi senu posakiu: "draugai neleidžia draugams vairuoti girtiems". Todėl, kaip Izraelio draugas, manau, kad mūsų pareiga yra ištraukti raktelius iš užvedimo spynelės ir sustabdyti jų vairuojamą autobusą, nes kitaip jis važiuoja tiesiai į prarają."
Tuo metu buvau labai susirūpinęs, kad Izraelis kartojo savo veiksmus prieš Irako karą, klastojo žvalgybos duomenis (tuo metu Izraelio "žvalgybos ir saugumo" vadovas buvo Amosas Gildas, perkeltas į Politinių ir karinių reikalų biuro vadovo postą) ir skleidė melagingą informaciją JAV įstatymų leidėjams ir tarptautinėms institucijoms, pavyzdžiui, TATENA.
Tačiau mane graužė ir kai kas kita.
1997 m. spalio mėn. kartu su izraeliečiais vykdžiau naują operaciją Rumunijoje, sekdamas Irako delegaciją, kuri ketino įsigyti kontrolinį Rumunijos aerokosminės bendrovės akcijų paketą, kad, pažeisdama sankcijas, įsigytų balistinių raketų technologijų. Mėnesį prieš tai Izraelio komanda sužlugdė "Hamas" aukšto rango pareigūno nužudymą Amane, Jordanijoje. Būsimieji žudikai nunuodijo savo taikinį Khaledą Mashalą, tačiau Mashalo asmens sargybiniai juos sučiupo dar nespėjus pabėgti. Įsiutęs Jordanijos karalius pareikalavo, kad Izraelis mainais už suimtus Izraelio agentus pateiktų priešnuodį prieš K. Mashal panaudotus nuodus. Klausimas buvo išspręstas, tačiau Izraelis patyrė didžiulę gėdą.
Benjaminas Netanyahu įsakė nužudyti Khaledą Mashalą, pasakė man šeimininkas.
"To ir reikėjo tikėtis", - atsakiau.
"Ar taip?" - paklausė mano šeimininkas. "Ar žinote, kad "Hamas" sukūrė Izraelis?
Tai mane pribloškė. Buvau nuvestas į Kirjos viduje esantį muziejų, kuriame buvo eksponuojami iš "Hamas" teroristų pagrobti ginklai, uniformos ir kita įranga. Man būnant Izraelyje "Hamas" įvykdė daugybę žiaurių nusikaltimų prieš Izraelio žmones. Laikiau juos Izraelio priešais,
O dabar man buvo sakoma, kad Izraelis prisidėjo prie "Hamas" sukūrimo. Mano šeimininkas man sakė, kad taip buvo siekiama sukurti politinį susiskaldymą Palestinos politinėje vadovybėje ir susilpninti Jassaro Arafato organizacijos "Fatah" galią ir įtaką. Akivaizdu, kad jiems tai pavyko. Tačiau smurtinis "Hamas" atsakas į Oslo susitarimus privertė Izraelį permąstyti šiuos santykius, ir netrukus Izraelis pradėjo atvirą karą su savo kūriniu.
Buvau pasirengęs nurašyti Izraelio ir "Hamas" ryšį kaip nevykusį politinį eksperimentą, kai 2006 m. atrodė, kad Izraelis atleido "Hamas" smurtinę praeitį ir sukūrė sąlygas, kurios padėjo "Hamas" gauti daugumą vietų Palestinos parlamente. Tačiau iki 2007 m. blogi "Hamas" ir "Fatah" santykiai dar labiau pašlijo, dėl to tarp šių dviejų grupuočių kilo pilietinis karas, kuris lėmė Palestinos subjekto padalijimą į dvi dalis - viena, vadovaujama "Fatah", buvo įsikūrusi Vakarų krante, o kita, vadovaujama "Hamas", veikė Gazos ruože.
Vėliau paaiškėjo, kad šį palestiniečių tarpusavio konfliktą suorganizavo Izraelis, siekdamas suskaldyti palestiniečių politinį darinį, susilpninti jį ir suteikti Izraeliui galimybę pagerinti santykius su "Fatah", motyvuodamas tuo, kad mano priešo priešas yra mano draugas.
Per ateinantį pusantro dešimtmečio stebėjau, kaip Izraelis, kontroliuodamas "Fatah" ir priešiškai nusiteikęs "Hamas" atžvilgiu, sukūrė nesibaigiančio smurto ciklą, kuris visada baigdavosi tuo, kad palestiniečių reikalas baigdavosi dar didesniais kompromisais, dėl kurių būdavo prarandama daugiau teritorijų ir žūdavo daugiau žmonių. 2014 m. ir 2021 m. konfliktai Gazos Ruože buvo išraiškingi savo smurtu prieš ten gyvenančius palestiniečių civilius gyventojus, smurtu, kuris Vakaruose iš esmės buvo ignoruojamas, nes žmonės tapo nejautrūs mirusių palestiniečių vaikų vaizdui.
Po 2023 m. spalio 8 d. "Hamas" išpuolio prieš Izraelį mano širdies ir smegenų raumenų atmintis man sakė, kad turiu palaikyti Izraelį, kuris atsakė į šį žiaurumą.
Tačiau tada stebėjau, kaip Izraelio generolai ir politikai per nacionalinę televiziją atvirai propagavo karo nusikaltimus, vadino palestiniečius "gyvuliais" ir atvirai pasisakė už jų sunaikinimą.
Stebėjau, kaip izraeliečiai melavo apie "Hamas" išpuolių pobūdį, paversdami tai, kas buvo nepriekaištinga ataka prieš daugybę militarizuotų gyvenviečių ir karinių įtvirtinimų, supančių Gazos ruožo koncentracijos stovyklą, pasakojimu apie nekontroliuojamą kraujo troškimą, kuriuo paklusni žiniasklaida vėliau maitino neabejojančią Vakarų auditoriją.
Stebėjau, kaip pasaulis susitelkė dėl šoko, kurį sukėlė fikcija apie 40 Izraelio kūdikių, kuriems buvo nukirstos galvos, tačiau tylėjo dėl realios beveik 400 palestiniečių vaikų, nužudytų - ne, nužudytų Izraelio oro atakų metu, mirties.
Izraelio bombų nužudyti palestiniečių vaikai, Gaza, 2023 m. spalis
Nusprendžiau, kad daugiau nebegaliu būti su Izraeliu.
Vėlai atėjau į Palestinos bylą. Buvau pernelyg įsitraukęs į Izraelio sagą, pernelyg įsijautęs į Izraelio fantazijas, kad įžvelgčiau, kas yra miškas, o ne medžiai. Buvau pernelyg užsiėmęs neapykanta "Hamas", kad suprasčiau, jog turėčiau nekęsti to, kas leido "Hamas" vykdyti nusikaltimus, kuriuos ji vykdė pastaruosius keturis dešimtmečius.
Paprasčiau tariant, buvau aklas Palestinos žmonių tragedijai.
Šiandien žinau, kad vienintelės tikrosios Izraelio aukos (neskaitant vaikų iš visų visuomenės sluoksnių, kurie patenka į tragiškus įvykius, kuriuos jiems primeta suaugusieji, teigiantys, kad siekia šviesaus ir spindinčio rytojaus, bet tik neša mirtį ir destrukciją) yra Palestinos žmonės.
Bent jau Izraelio įkūrėjai buvo pakankamai sąžiningi, kad tai pripažintų.
Dabartiniai sionistai neturi moralinių savybių pripažinti, kad Izraelį galima sukurti ir išlaikyti tik gyvybingos, laisvos ir nepriklausomos Palestinos sąskaita, kad Izraelis niekada neleis tokiai Palestinai egzistuoti ir kad jei bus sionistinis Izraelis, niekada nebus nepriklausomos Palestinos.
Tėvų nuodėmės yra tikros, ypač kalbant apie Izraelio tėvus įkūrėjus ir jų nusikaltimus Palestinos žmonėms. Mošė Dyanas tai pripažino. Taip pat ir Davidas Ben Gurionas. Tai buvo vyrai, kurių ideologija ir motyvacija buvo iš esmės ydinga, bet sąžininga.
Benjaminas Netanjahu ir jo kolegos šiuolaikiniai Izraelio politikai, nepriklausomai nuo politinės priklausomybės, tokio sąžiningumo neturi. Jie yra užkietėję melagiai, vyrai ir moterys, kurie, kalbant apie Palestinos ateitį, žada viena, o paskui daro kita, ir tuo pat metu veda Izraelį nuolatinio karo keliu.
Į Palestinos reikalą įsitraukiau pavėluotai, bet dabar, kai esu čia, galiu pasakyti štai ką - geriausias būdas nugalėti ir "Hamas", ir sionistinį Izraelį - remti laisvą ir nepriklausomą Palestinos valstybę.
Niekada nebuvau ir nebūsiu "Hamas" šalininkas.
Kažkada buvau Izraelio pusėje, bet daugiau niekada to nedarysiu.
Jau keturis dešimtmečius Izraelio ir "Hamas" sąmokslas vyksta tragiškai, kiekviena pusė skelbia norinti sunaikinti kitą, tačiau kiekviena pusė žino siaubingą tiesą, kad viena be kitos negali egzistuoti.
Izraelio ir Palestinos problema tapo nesibaigiančiu smurto ratu, kuris maitinasi Palestinos žmonių skausmu ir kančiomis. Atėjo laikas šį ciklą užbaigti.
Nuo šios akimirkos visada palaikysiu Palestinos žmones, nes esu įsitikinęs, kad vienintelis kelias į taiką Artimuosiuose Rytuose veda per gyvybingą Palestinos valstybę, kurios sostinė tvirtai ir visiems laikams įsikurs Rytų Jeruzalėje.
Tokiu būdu "Hamas" bus atimtos teroristinės organizacijos teisės - teisėta Palestinos valstybė panaikins nuolatinę konflikto būseną, prie kurios prisideda "Hamas", statusą, kuris pateisinamas siekiu sukurti teisėtą Palestinos valstybę, kurios sionistinis Izraelis niekada neleis egzistuoti.
Teisėta Palestinos valstybė deleguoja sionistinio Izraelio subjekto, kuris pagal apibrėžimą gali egzistuoti tik nuolat išnaudodamas Palestinos žmones, idėją. Benjaminas Netanyahu sugebėjo išlaikyti šiuolaikinę sionistinės Izraelio valstybės versiją sukeldamas baimę per nesibaigiantį "Hamas" varomą smurto ciklą.
Pašalinkite "Hamas" keliamą grėsmę, ir sionistinis Izraelis nebegalės Izraelio piliečiams ir pasauliui užrišti akių dėl apartheidą primenančios dabartinės Izraelio egzistencijos realybės. Pagrindinis žmogiškumas privers sionistinį Izraelį atsikratyti sionistinės ideologijos, kaip apartheido Pietų Afrikos Respublika atsikratė bjauraus baltųjų viršenybės palikimo. Posionistinis Izraelis bus priverstas išmokti taikiai ir klestinčiai sugyventi su savo kaimynais ne žydais ne kaip kolonijinė apartheido valstybė, bet kaip lygiaverčiai gyvenimo eksperimento, kuris kolektyviai užvaldys žmones, vadinančius Šventąją Žemę namais, partneriai.
Palestinos vėliava virš Gazos
Įsivaizduojant tokią vietą, į galvą ateina puikios Rogerio Waterso dainos "The Gunner's Dream" žodžiai:
Jūs galite atsipalaiduoti
abiejose bėgių pusėse
Ir maniakai
nesprogdina skylių banditams nuotolinio valdymo pulteliu
Ir kiekvienas gali kreiptis į teismą
Ir niekas daugiau nežudo vaikų
Aš palaikau Palestiną, nes noriu gyventi pasaulyje, kuriame vaikai nebebus ištraukiami iš krauju aptaškytų baldų, išmėtytų po kibucą, apiplėštą "Hamas" ginkluotų kovotojų, arba ištraukiami sudaužyti ir murzini nuo suodžių iš Izraelio bombų supleškintų namų liekanų.
Niekas daugiau nežudo vaikų.
Šie žodžiai gali būti iš "The Gunner's Dream", tačiau jie turėtų būti nuolatinė kiekvieno gyvo žmogaus, teigiančio, kad išsaugojo bent truputį žmogiškumo ir užuojautos savo artimiesiems, svajonių dalis.
Aš palaikau Palestiną, nes palaikau Izraelio ir Palestinos vaikus, nes puikiai žinau, kad vienintelė jų galimybė ateityje gyventi kartu kaip taikiai susivieniję kaimynai, o ne kariaujantys priešai, yra laisvos ir nepriklausomos Palestinos egzistavimas.