Sovietinei priverstinei karių tapimo donorais sistemai vadovauja medicinos išsilavinimo neturintis asmuo

Autorius: Kastis Markauskas Šaltinis: http://www.ekspertai.eu/soviet... 2016-04-29 13:04:30, skaitė 2512, komentavo 1

Sovietinei priverstinei karių tapimo donorais sistemai vadovauja medicinos išsilavinimo neturintis asmuo


Joana Bikulčienė. Nuotr. facebook.com

Norėčiau atkreipti visuomenės dėmesį į tam tikrus, mano požiūriu, ydingus reiškinius. Mūsų Prezidentė ir politikai pasisako už Lietuvos gynybinių galių, t. y. kariuomenės stiprinimą ir kryptingai dirba ta linkme. Bet atsiranda veikėjų, kurie, prisidengę kilniais tikslais, tą idėją mėgina diskredituoti. Atkreipiu dėmesį į tai, kad jau tampa norma kraujo donorystės akcijos kariniuose daliniuse. Asmeniškai man tai kvepia sovietinėje kariuomenėje nusistovėjusiomis tvarkomis, kai įvairios problemos buvo sprendžiamos panaudojant kareivius. Sovietinėje kariuomenėje kareiviai, taip pat, jei reikėdavo, būdavo savanoriais-donorais, kasėjais, žemdirbiais, gelbėtojais, statybininkais ir kuo tik nori (atlikdavo internacionalinę pareigą tėvynei), priklausomai nuo poreikio. Galvojau, kad mes nuo sovietizmo nutolome, bet tai vyksta šiandien.

Pamėginkime įsivaizduoti, ar kareivis gali atsisakyti dalyvavimo labdaringoje kraujo donorystės akcijoje, kai dalyvauja jo vadovai? Mano giliu įsitikinimu, kareiviai turi kariauti, o vadai turi užtikrinti jų puikų karinį pasirengimą. Kareivis turi būti sveikas ir puikios fizinės būklės. Jo sveikatai neturėtų kilti jokios rizikos iš civilinės veiklos.

Ką aš matau šiandien? KAM balandžio 22 d. pranešė, kad „atsižvelgiant į pastaruoju metu Lietuvos kariuomenėje nustatytą tuberkuliozės atvejį, žiniasklaidos pranešimus apie šios ligos nustatymo atvejus mokyklose ir bendrą situaciją Lietuvoje, Lietuvos kariuomenėje nuspręsta pradėti tikrinti dėl galimo sergamumo tuberkulioze visus šiuo metu tarnaujančius nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos karius ir jaunuolius, kurie jais ketina tapti.


Jau tradiciniu tapusi Kariūnų bataliono organizuojama kraujo donorystės diena sulaukia daug kariūnų. Nuotr. http://kraujodonoryste.lt

„Įvertinus gautus duomenis ir siekiant užtikrinti saugias tarnybos sąlygas, nuspręsta pasitelkti civilinių sveikatos įstaigų pajėgumus ir visiems šiuo metu tarnaujantiems nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos kariams atlikti plaučių rentgeno nuotraukas. Šis papildomas tyrimas bus atliekamas ir visiems jaunuoliams, kurie planuoja atlikti nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą. Tam iš Krašto apsaugos ministerijos biudžeto bus skirta apie 150 tūkst. eurų“, – sako krašto apsaugos ministras Juozas Olekas.

Iki šiol dėl galimo sirgimo tuberkulioze buvo periodiškai tikrinami visi profesinės karo tarnybos kariai ir asmenys, ketinantys jais tapti. Balandžio 21 d., Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio mechanizuotajame pėstininkų batalione (Tauragės raj.) dviem nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos kariams, kurie buvo pareiškę norą tapti profesinės karo tarnybos kariais, atliekant sveikatos patikrinimą, buvo įtartas galimas tuberkuliozės atvejis. Kariai iki šio medicininio patikrinimo niekuo nesiskundė ir kitokių galimų ligos požymių nejautė.

Abu kariai šiuo metu yra stacionarizuoti Klaipėdos tuberkuliozės ligoninės filiale papildomam ištyrimui ir diagnozės patvirtinimui. Kęstučio batalione nedelsiant buvo imtasi neatidėliotinų prevencinių priemonių, siekiant užkirsti kelią galimam tuberkuliozės plitimui. Būrys, kuriame tarnauja minėti kariai, yra izoliuotas, kol bus gautas Tauragės ligoninės leidimas profilaktiniam karių patikrinimui. Atliekamos sanitarinis patalpų valymas, imtasi kitų būtinų profilaktikos priemonių.

Šiandien į Kęstučio batalioną planuoja atvykti Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus atstovai.

Prieš keletą savaičių tuberkuliozės atvejis buvo nustatytas Juozo Vitkaus inžinerijos batalione (Kaunas). Po šio įvykio visiems batalione tarnaujantiems kariams tiek nuolatinės privalomosios pradinės privalomosios pradinės karo tarnybos, tiek profesinės karo tarnybos bei batalione dirbantiems civiliams buvo atlikti tyrimai dėl tuberkuliozės. Daugiau atviros tuberkuliozės formos atvejų Inžinerijos batalione nenustatyta.“

Ir tuo pat metu stebiu VšĮ Nacionalinio kraujo centro vykdytas kraujo donorystės akcijas kariniuose daliniuose.

2015 metais neatlygintinai donorystei skatinti buvo panaudota 7 milijonai 517 tūkstančių 71 euras PSDF lėšų. Iki 2020 metų VšĮ Nacionalinis kraujo centras (NKC) turi pasiekti šimtaprocentinę neatlygintiną kraujo donorystę. Esamą situaciją aš suprantu ūkiškai, kad NKC vadovai sprendimą, kaip pasiekti šimtaprocentinę neatlygintiną kraujo donorystę, surado: tai padaryti padės kariai. Karius lengviausia suburti ir panaudoti donorystei, bei iš vieno dalinio užtikrinti reikiamą kiekį kraujo.

Nežinau, kam adresuoti, bet kažkas turėtų įvertinti VšĮ Nacionalinio kraujo centro vadovų kompetencijas ir paklausti, kur kiti donorai.

Tikiuosi, kad tai bus padaryta, nes keistokai atrodo, kai valstybėje, ypač sveikatos apsaugos srityje, kurioje itin reikalingas skaidrumas, viešumas ir gero valdymo kompetencijos, vienai svarbiausių įstaigų NKC vadovauja asmuo, neturintis jokio medicininio išsilavinimo.

Beje, ir darbine veikla NKC dabartinio vadovo įdomi, jei ją praplėstume viešojoje erdvėje surastais faktais, kyla įvairių minčių dėl jo reputacijos.

Darbo veikla:

1994-1998 m. Vilniaus Šalomo Aleichemo žydų nacionalinė mokykla, istorijos mokytoja;
1998-2000 m. UAB "Litideal" (AVIS rent a car) pardavimų atstovė;
2000-2008 m. Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamentas, pareigūnė;
Viešoje erdvėje buvo informacija, kad jos viršininkas likus dienai iki pensijos buvo atleistas ir ji užėmė jo pareigas.
2008-2010 m. UAB "Kraujo donorystės centras", direktoriaus pavaduotoja teisei ir valdymui;
Viešoje erdvėje buvo informacija, kad  direktoriui iškelta byla, o ji keliauja dirbti į VšĮ Nacionalinį kraujo centrą.
2010-2013 m. VšĮ Nacionalinis kraujo centras, marketingo vadovė, juristė.
2013-? VšĮ Nacionalinis kraujo centras, vadovė.

Direktoriui iškeliama byla, o ji užima vadovaujančias pareigas, nors vėliau direktorius visiškai išteisinamas.

Tai čia kaip suprasti: ar čia gero valdymo, geros reputacijos ir skaidrumo požymiai? Ar geroji praktika? Mano supratimu, taip diskredituojama valstybė ir tokiais atvejais reikia ieškoti grėsmių, protegavimo ir interesų. O gal šis asmuo padėjo teisėsaugai galimai atstovaujant kokiems nors ypatingiems valstybės interesams, nušalinti neparankius asmenis, tokiu atveju posto skyrimas negali būti padėka, tam yra apdovanojimai, rankos paspaudimas, premijos ar piniginės išmokos.