Seimas po svarstymo pritarė vos ne 30 kartų mažesniam suskystintų naftos dujų akcizui

Autorius: Infa.lt Šaltinis: https://infa.lt/102778/seimas-... 2024-02-14 21:22:00, skaitė 942, komentavo 3

Seimas po svarstymo pritarė vos ne 30 kartų mažesniam suskystintų naftos dujų akcizui

Seimas neeilinėje sesijoje po svarstymo pritarė Akcizų įstatymo pataisoms dėl žymėto dyzelino naudojimo apribojimų ir akcizo suskystintoms naftos dujoms.

Pakeitimais numatoma sugrąžinti buvusius reikalavimus dėl gazolio vartojimo žemės ūkio įmonėms ir ūkininkams, kartu siekiama keisti taikomą akcizo dydį suskystintoms naftos dujoms ir dujiniams angliavandeniliams.

Svarstymo metu Seimas pritarė parlamentarų Andriaus Palionio, Valiaus Ąžuolo ir Jono Pinskaus pasiūlymui, pagal kurį numatoma naftos dujoms ir dujiniams angliavandeniliams (išskyrus gamtines dujas), kai jie naudojami kaip šildymui skirtas kuras, taip pat šildymui skirtoms naftos dujoms ir dujiniams angliavandeniliams, išpilstytiems į dujų balionus, nuo kovo 1 d. taikyti fiksuotą 13 euro už toną produkto akcizų tarifą. Už šį pasiūlymą balsavo 59 Seimo nariai, prieš – 16, susilaikė 41 parlamentaras.

Vyriausybė vietoj nuo 2024 m. sausio 1 d. taikomo 304,10 euro už toną produkto akcizo dydžio buvo pasiūliusi akcizo tarifą mažinti iki 41 euro už toną.

Nuo 2024 m. sausio 1 d. įsigaliojo reikalavimas gazolius naudoti tik žemės ūkio technikoje (įskaitant traktorius). Vyriausybės premjerė Ingrida Šimonytė yra sakiusi, kad pakeistos formuluotės apriboja galimybes naudoti žaliąjį dyzelį tokiose žemės ūkio veiklose kaip bitininkystė ar sodininkystė ar kitose, kurioms yra nustatytos kvotos lengvatinio akcizo kuro, tačiau pagal įstatymo formuluotę nėra galimybių jo naudoti todėl, kad toje veikloje nėra naudojami traktoriai ir kombainai.

Pagal projektą, lengvatinį dyzelino akcizą – 60 eurų už 1 tūkst. litrų – ketinama leisti vėl naudoti žemės ūkio bendrovėms ir ūkininkams ne tik žemės ūkio technikoje, bet ir kitose transporto priemonėse, kurios naudojamos žemės ūkio veikloje ir žemės ūkio produktų gamyboje.

Po svarstymo už šiuos teisės akto pakeitimus (projektas Nr. XIVP-3477(2) balsavo 113 Seimo narių, prieš – 1, susilaikė 3 parlamentarai. Galutinai apsispręsti dėl šių pataisų numatoma rytoj, vasario 15 d.