Atstovų rūmų nariai reikalauja, kad J.Bidenas leistų Lenkijai numušinėti rusų raketas

Autorius: Infa.lt Šaltinis: https://infa.lt/114754/atstovu... 2024-11-01 16:53:00, skaitė 683, komentavo 0

Atstovų rūmų nariai reikalauja, kad J.Bidenas leistų Lenkijai numušinėti rusų raketas

Abiejų partijų kongresmenai paragino J. Bideną leisti Lenkijai numušti Rusijos raketas virš Ukrainos, pranešė amerikiečių „The Hill“ leidinys. Šią idėją anksčiau buvo iškėlusi Lenkija, tačiau NATO ją atmetė, teigdamas, kad taip Aljanso šalys taptų tiesioginėmis karinio konflikto dalyvėmis.

JAV Helsinkio komisijos (JAV Kongreso įsteigta Saugumo ir bendradarbiavimo Europoje komisija) abiejų partijų vadovai paragino prezidentą J. Bideną suteikti NATO narei Lenkijai žalią šviesą uždengti Ukrainos dangų savo oro gynybos sistemomis, kad prisidengdama savigyna, galėtų numušti Rusijos raketas. Tai teigiama laiške, su kuriuo susipažino „The Hill“.

Atstovų Rūmų respublikonas Joe Wilsonas ir demokratas Steve’as Cohenas, komiteto pirmininkas ir pirmininko pavaduotojas, nusiuntė J. Bidenui laišką, kuriame prašoma „suteikti Lenkijai įgaliojimus perimti ir neutralizuoti raketas, skriejančias virš Ukrainos, ypač tas, kurios kelia grėsmę Lenkijos oro erdvei“.

Reikalavimas grindžiamas Lenkijos pasiūlymu panaudoti savo oro gynybos priemones ir galbūt padidinti jų veikimo zoną, o tai apsaugotų šalies dangų nuo Rusijos raketų ir taip pat padėtų Ukrainos gynybai.

2022 m. lapkritį du Lenkijos ūkininkai žuvo, kai į Lenkijos teritoriją nukrito ne pagal kursą paleista Ukrainos raketa. Kovo mėnesį į Lenkijos oro erdvę trumpam buvo įsiveržusios Rusijos raketos, atakavusios Ukrainą.

Lenkijos užsienio reikalų ministras Radoslawas Sikorskis tokią schemą pasiūlė rugsėjį, duodamas interviu laikraščiui „Financial Times“.

Valstybės sekretorius Anthony Blinkenas tuomet sakė, kad šis klausimas aptariamas su NATO sąjungininkais. Tačiau tuometinis Aljanso generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas atmetė pasiūlymą, sakydamas, kad NATO rizikuoja „tapti konflikto puse“.

Spalio mėnesį pareigas pradėjęs eiti NATO generalinis sekretorius Markas Rutte dar nesvarstė šio klausimo, o NATO neatsakė į prašymą pakomentuoti.

Ukrainos dangaus uždarymas Rusijos raketoms yra vienas didžiausių iššūkių nuo pat Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios 2022 m. vasarį.

JAV ir jų partneriai siuntė Ukrainai oro gynybos sistemas, tačiau padažnėję smūgiai prieš ją, ypač vakariniuose regionuose, kurie ribojasi su NATO šalimis, ištuštino Ukrainos išteklius ir susilpnino Ukrainos stabilumą bei saugumą.

Abiejų partijų įstatymų leidėjai kritikuoja J. Bideno administraciją, sakydami, kad ji stabdo karinį tiekimą Ukrainai, baimindamasi eskalacijos iš Rusijos pusės. Administracija uždraudė Ukrainai smogti JAV ginklais taikiniams, esantiems giliai Rusijos teritorijoje, baimindamasi, kad Putinas pasinaudos tuo kaip pretekstu smogti NATO narėms.

Tačiau kritikai sako, kad toks atsargus požiūris tik suteikia pasitikėjimo V. Putinui pradėti atakas prieš NATO nares pilkojoje zonoje, kol Rusijos kariuomenė vykdo karinius veiksmus prieš Ukrainą.

„Nors Rusija ir toliau eskaluoja savo veiksmus, naudodama hibridinio karo metodus, pavyzdžiui, oro erdvės pažeidimus, smūgius kritinei infrastruktūrai ir demokratinių institucijų destabilizavimą, esame atsargūs, vietoje to, kad į tokias grėsmes atsakytume ryžtingai, taip leisdami Rusijai vykdyti karinius veiksmus prieš aljansą su minimaliomis pasekmėmis“, – rašė J. Wilsonas ir J. Cohenas.

– „Šiomis aplinkybėmis Lenkijos prašymas perimti ir neutralizuoti raketas danguje virš Ukrainos yra būtina ir neatidėliotina priemonė, nes tai yra paramos šiai šaliai mechanizmas ir būdas apsaugoti NATO sienas“, reziumuoja laiško autoriai.