Vilniaus meras R. Šimašius atsisakė susitikti su naikinamo Vilniaus paveldo gynėjais

Autorius: Alkas.lt Šaltinis: http://alkas.lt/2018/03/23/vil... 2018-03-23 10:25:01, skaitė 937, komentavo 6

Vilniaus meras R. Šimašius atsisakė susitikti su naikinamo Vilniaus paveldo gynėjais

2018-03-21-piketas-foto1-K100.jpg
Vilniaus meras R. Šimašius atsisakė susitikti su naikinamo Vilniaus paveldo gynėjais | Rengėjų nuotr.

Apie 50 žmonių, kovo 21 d. susirinkę į piketą prie Vilniaus savivaldybės, pareiškė protestą prieš planus užstatyti viešbučiu ir biurais šv. Pilypo ir Jokūbo bažnyčią bei Lukiškių dominikonų vienuolyno ansamblį, pareikalavo nutraukti sistemingą Vilniaus istorinei ir estetinei tapatybei svarbiausių kultūros paveldo vertybių naikinimą bei atsakyti į visuomenei kylančius klausimus, į kuriuos savivaldybė vengia atsakyti jau daugiau nei pusę metų.

Nors savivaldybei ir miesto merui Remigijui Šimašiui buvo iš anksto pranešta apie piketą, nei pats meras, nei atsakingi administracijos darbuotojai neatėjo išklausyti piketo dalyvių. Dar daugiau, kai piketo dalyvių atstovai patys atėjo į savivaldybę, meras atsisakė priimti piliečių pasirašytą rezoliuciją ir simbolinę dovaną – stiklainį su Vilniaus bažnyčių nuotraukomis.

Iš savivaldybės tarybos narių susitikti su piketo dalyviais atėjo tik Liutauras Stoškus, įvertinęs planus užstatyti šv. Pilypo ir Jokūbo bažnyčią taip pat kritiškai, kaip ir prieš šiuos planus protestuojantys piliečiai.

Piketas surengtas reaguojant į 2018 m. kovo 16 d. Vilniaus savivaldybės interneto svetainėje paskelbtą UAB „Lords LB Asset Management“ pranešimą spaudai su nuoroda į brėžinius ir vizualizacijas projekto, kurį įgyvendinus  šv. Pilypo ir Jokūbo bažnyčios vaizdas nuo upės pusės būtų iki pusės užstatytas stikliniu naujadaru:

v_i0l9ks396905.jpg
Šv. Pilypo ir Jokūbo bažnyčios vaizdas nuo upės pusės būtų iki pusės užstatytas stikliniu naujadaru | Vilnius.lt nuotr.

i78og4396906.jpg
Šv. Pilypo ir Jokūbo bažnyčios vaizdas nuo upės pusės būtų iki pusės užstatytas stikliniu naujadaru | Vilnius.lt nuotr.

isve6q396907.jpg
Šv. Pilypo ir Jokūbo bažnyčios vaizdas nuo upės pusės būtų iki pusės užstatytas stikliniu naujadaru | Vilnius.lt nuotr.

Piketo dalyvių pasirašytoje rezoliucijoje pažymima, kad šis savivaldybės reklamuojamas projektas iš esmės sutampa su vaizdais, prieš porą savaičių sukėlusiais didelį visuomenės pasipiktinimą socialiniuose tinkluose.

„Raginame visus, kurie atvėrė kelią šiems planams ir nuo kurių priklauso sprendimai, atsipeikėti anksčiau, nei prasidėjo statybos, ir užtikrinti, kad šis vandalizmas netaptų realybe – po Misionierių ansamblyje vykstančių daugiabučių statybų per metus tai būtų jau antras atvejis, kai leidžiama skaidyti ir užstatyti vieną iš pačių svarbiausių Vilniaus ansamblių.

Konstatuojame, kad istorinio Vilniaus miestovaizdžio darkymas yra tapęs sisteminiu reiškiniu, kuris akivaizdus ir kitais atvejais. Pavyzdžiui: Pacų rūmams (Didžioji g. Nr. 7 ir Nr. 9) užlipdytas akivaizdžiai per aukštas stogas, sudarkant visą centrinę Vilniaus senamiesčio panoramą, Vilniaus senamiesčio apsaugos zonoje priešais Gedimino pilį ir Sluškų rūmus iškilo daugiabučių kvartalas, Vilniaus istorinio centro apsaugos zonoje planuojama statyti aukštybinį pastatą (Konstitucijos pr. Nr. 18), Žygimantų gatvėje suplanuotu daugiabučiu – užstatyti vertinga pripažintą Vilniaus senamiesčio panoramą“, – rašoma piketo rezoliucijoje.

2018-03-21-piketas-foto2-K100.jpg
Vilniaus meras R. Šimašius atsisakė susitikti su naikinamo Vilniaus paveldo gynėjais | Rengėjų nuotr.

Kaip nurodo protesto dalyviai, Vilniaus savitumui pražūtingą procesą lemia ne tik nekompetencija, bet ir neskaidrūs, nedemokratiški veikimo būdai, kai miesto ateitį nusprendžia galia ir pinigai, o paveldo išsaugojimu suinteresuoti piliečiai yra nušalinami ir ignoruojami.

„Daugiau nei prieš pusę metų – 2017 m. rugpjūčio 11 d. – kreipėmės į Vilniaus merą Remigijų Šimašių ir Vilniaus miesto tarybos sprendimu įsteigtos Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūros direktorių Gediminą Rutkauską, prašydami skubos tvarka surengti viešą susitikimą dėl didelį rezonansą sukėlusių, skandalingų statybų UNESCO saugomame Vilniaus istoriniame centre bei jo apsaugos zonose. Į dienotvarkę prašėme įtraukti klausimus dėl statybų Misionierių ansamblyje, Pacų rūmuose, Platerių rūmuose (Bokšto g. Nr. 6), Astorijos viešbutyje (Rotušės a. Nr. 33), planuojamų aukštybinio pastato statybų Konstitucijos prospekte ir gyvenamųjų namų komplekso statybų Z. Sierakausko g. Nr. 25. Šio susitikimo savivaldybė taip ir nesugebėjo organizuoti net ir pakartotinai nusiuntus prašymą.

Turime pagrindo manyti, kad pelnu iš statybų verslo suinteresuoti asmenys atsakymų iš Vilniaus savivaldybės sulaukia greičiau“, – rašoma rezoliucijoje.

Kaip demokratijos imitavimą piketo dalyviai įvertino ir tai, kad UAB „Lords LB Asset Management“ pranešimą spaudai su nuoroda į šv. Pilypo ir Jokūbo bažnyčios užstatymo vizualizacijas savivaldybė vadina projekto pristatymu visuomenei.

„Vilniaus valdžia neturi permesti privačiai bendrovei savo pareigos informuoti visuomenę ir atsakyti į jai kylančius klausimus.

Vienas iš jų – kodėl leista planuoti šias statybas, kurių sprendiniai akivaizdžiai prieštarauja Vilniaus m. bendrajam planui, pagal kurį šį teritorija yra Senamiesčio griežto režimo apsaugos zonoje, kur „nauji pastatai gali būti statomi tik siekiant atkurti sunaikintą istorinę planinę bei erdvinę urbanistinę struktūrą arba pratęsti tradicinius erdvių struktūros formavimo principus“ (citata iš bendrojo plano aiškinamojo rašto)“, – rašoma rezoliucijoje.

Taip pat nurodoma, kad asociacija Aplinkos ir paveldo saugojimo sąjūdis kreipėsi į Valstybinę teritorijų planavimo ir statybos priežiūros inspekciją su prašymu inicijuoti neteisėtai parengto ir vėliau koreguoto detaliojo plano, pagal kurį šv. Pilypo ir Jokūbo bažnyčia būtų užstatyta viešbučiu, panaikinimą.

Rezoliucijoje, adresuotoje Vilniaus merui R. Šimašiui, Tarybos nariams ir savivaldybės administracijai, piketo dalyviai pateikė keturis reikalavimus:

1. Nepriiminėti jokių plėtros bendrovei palankių sprendimų dėl planų užstatyti Lukiškių dominikonų vienuolyno statinių ansamblį su šv. Pilypo ir Jokūbo bažnyčia viešbučiu ir biurais, kol Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos priežiūros inspekcija neįvertino šių planų teisėtumo. 

2. Nedelsiant surengti daugiau nei pusę metų vilkinamą viešą susitikimą dėl skandalingų statybų Vilniaus senamiestyje ir jo apsaugos zonose, į darbotvarkę įtraukiant ne tik 2017 m. rugpjūčio 11 d. pateiktame prašyme nurodytus atvejus, bet ir planuojamas statybas prie Lukiškių dominikonų vienuolyno ansamblio. Šio susitikimo metu prašoma pateikti ir informaciją, ar kas nors planuojama – o jei taip, kas – buvusioje Oskierkų dvaro teritorijoje (Klaipėdos g. 9).

3. Atleisti Vilniaus vyriausiąjį architektą Mindaugą Pakalnį.

„Mūsų nurodyti Vilniaus istorinei ir estetinei tapatybei esminių paveldo vertybių darkymo atvejai aiškiai rodo, kad jis arba pritaria tokiems vandališkiems sprendimams, arba nėra pajėgus jiems pasipriešinti. Miesto vyriausiuoju architektu turėtų dirbti žmogus, jaučiantis didesnę atsakomybę už istorinę Lietuvos sostinę,“ – rašoma rezoliucijoje.

4. Inicijuoti Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūros direktoriaus G. Rutkausko atleidimą, nes jam vadovaujant ši agentūra sužlugdė jai patikėtą Vilniaus senamiesčio stebėseną ir, kaip rodo nuo 2017 m. rugpjūčio nesurengiamas susitikimas, ignoruoja paveldo išsaugojimu suinteresuotą visuomenę.

Prisegtuke siunčiame nuskanuotą rezoliuciją su parašais ir porą nuotraukų.

Vaizdo reportažą iš piketo paskelbė dienraščio „Lietuvos žinios“ žurnalistai: